×

Zelich, Attigiato double winners at Royal

Blake Conroy (117) race during a mini quad 51-90cc moto during supercross competition Wednesday at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

CAROGA LAKE — Hayden Zelich and Salvatore Attigiato were both double winners in supercross competition Wednesday night at Royal Mountain.

Zelich won the 122-125 2-stroke class and the Schooboy division.

Johnstown’s Stephen Young topped the field in the 122-Open Novice division, while Attigiato won the 50cc and 50 Open E-Bike motos.

Fonda’s Tyler Blowers won the 122-Open Expert, while Johnstown’s Maxx Miller won the Mini 60-7-11 division and was second in Mini 80 9-11 and Amsterdam’s Kolby Krutz won the quad novice division.

Supercross Results

Kolby Krutz (77) races in a quad novice moto during supercross competition Wednesday at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

June 9, 2021

Royal Mountain Ski Area

122-Open Novice: 1. Stephen Young (Johnstown); 2. Scott Jubic (Troy); 3. Matthew Shufelt; 4. Danny Canale; 5. Trevor Hatcher (Gloversville).

122-125 2-stroke: 1. Hayden Zelich (Johnstown); 2. Brett Unser (Scotia); 3. Brandon Dygert (Nelliston); 4. Ian Liebmann (Fort Ann); 5. Kyle Kiefner (Pattersonville).

122-250 Amateur: 1. Nicholas Debernardis (Herkimer); 2. Brandon Handy (Johnstown); 3. Jody Hamilton (Hannacroix); 4. Ty Lepicier (Lanesboro, MA); 5. Brett Unser (Scotia).

Trevor Patterson (561), Devin Buyce (823), Aiden Garrison (19) and Zachary Johnson (121) race in a schoolboy moto during supercross competition Wednesday at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

122-250 Expert: 1. Tyler Blowers (Fonda).

122-250 Novice: 1. Kyle Kiefner (Pattersonville); 2. Stephen Young (Johnstown); 3. Trevor Patterson (Galway); 4. Joey Vitalis (Amsterdam); 5. Sean Smith (Johnstown).

122-Open Amateur: 1. Ty Lepicier (Lanesboro, MA); 2. Nicholas Debernardis (Herkimer); 4. Brodie O’Dell (Pownal, VT); 5. Charles Rose (Fonda).

122-Open Expert: 1. Tyler Blowers (Fonda); 2. Edward Ladd III (Fort Ann).

50 Open E Bike (4-8): 1. Salvatore Attigiato (Gloversville); 2. Hunter Broe (Queensbury); 3. Max Diers (Saugerties).

50cc (4-6): 1. Salvatore Attigiato (Gloversville); 2. Hunter Broe (Queensbury).

50cc E Bike (7-8): 1. Max Diers (Saugerties); 2. Brennan Hart (Johnstown).

Junior Mini (9-11): 1. Caiden West (Freehold); 2. Maxx Miller (Johnstown); 3 Kip Simonds (Johnstown); 4. Eason Baker (Pattersonville); 5. Finn Smith (East Berne).

Mini 60 (7-11): 1. Maxx Miller (Johnstown); 2. Kip Simonds (Johnstown); 3. Finn Smith (East Berne); 5. Max Diers (Saugerties).

Mini 80 (12-15) 1. Gavin Betts (Clifton Park); 2. Bennett Melita (Johnstown); 3. Brydon Broe (Queensbury); 4. Mason King (Gansevoort).

Mini 80 (9-11): 1. Caiden West (Freehold); 2. Maxx Miller (Johnstown); 3. Emma Johnson (Saratoga Springs).

Mini Quad 50: 1. Hunder Duell (East Berne); 2. Colton Jaquin; 3. Anderson Giardino (Johnstown).

Mini Quad 51-90: 1. Blake Conroy (Saratoga Springs); 2. John Araujo Jr.; 3. Alivia Johnson (Saratoga Springs).

Open Mini (10-16): 1. Gavin Betts (Clifton Park); 2. Bennett Melita (Johnstown); 3. Trevor Patterson (Galway); 4. John Livingston; 5. Caiden West (Freehold).

Pit Bike Mod: 1. Ian Liebmann (Fort Ann); 2. Joey Vitalis (Amsterdam); 3. Kolby Krutz (Amsterdam).

Pit Bike Stock: 1. Brake Fountain; 2. Will Fancher; 3. Erin Rockafellow (Mayfield); 4. Shane Graham (Gloversville); 5. Joe Burden (Broadalbin).

Plus 30 Amateur (B/C): 1. 1. Lawrence Havens (Ft. Edward); 2. Matthew Abbuhl (Rome); 3. Mike Baker (Pattersonville); 4. Scott Jubic (Troy); 5. Sean Dufel (Gloversville).

Plus 30 Expert: 1. Edward Ladd III (Fort Ann).

Plus 40 Amateur (B/C): 1. Mike Baker (Pattersonville); 2. Jamie Nimey (Yorkville).

Plus 50 Open: 1. Jamie Nimey (Yorkville).

Quad Novice: 1. Kolby Krutz (Amsterdam); 2. James Foland (Schoharie); 3. Chase Losee (Salem); 4. Braden Fredericks (St. Johnsville); 5. Owen Mormile (Gloversville).

Quad Schoolboy (12-16): 1. Rian Hynes (Esperence); 2. Kendra Cary (Fultonville).

Schoolboy: 1. Hayden Zelich (Johnstown); 2. Trevor Patterson (Galway); 3. Bennett Melita (Johnstown); 4. Zachary Johnson (Salem); 5. Aiden Garrison (Amsterdam); 6. Devin Buyce (Gloversville).

Women’s 85-250: 1. Becka Broe (Queensbury); 2. Teagan Townsend.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.15/week.

Subscribe Today