×

Queensbury sweeps Lake George Invy

NORTH CREEK — The Queensbury Spartans swept the team titles at the Lake George Nordic Invitational Saturday at the Gore Mountain Nordic Ski Center.

Lucas Jenkin led a pack of five Queensbury skiers in the top six spots with his winning time of 20:30.9 over the 6.6K course.

Shenendehowa’s Philip Matthews broke up the Spartan sweep with his second-place finish with a time of 21:48.7.

Queensbury skiers took the top three spots in the 6.6K varsity girls race.

Raina Guay crossed the line with the fast time of 26:39.2, while Julia Keshmiri was second in 29:45.7 and Kendra Ballard placed third with her time of 30:00.2.

Johnstown placed seventh in the boys race, while the Lady Bills posted an incomplete score in the girls competition.

Trey Naselli led the Sir Bills with his 11th p lace finish in 26:17.6, while Garrett Bobowski placed 3th in 33:22.7 and Tyler Downing placed 37th in 35:09.9.

On the girls’ side, Hannah Maxson placed 24th for Johnstown with her time of 39:21.5 and Nicole Simon placed 27th in 41.14.4.

Lake George Invitational

January 30, 2021

Gore Mountain Nordic Center

Boys

Team scores:

1. Queensbury 8, 2. Saratoga 29, 3. Shenendehowa 45, 4. Johnsburg 48, 5. Lake George 55, 6. Scotia-Glenville 65, 7. Johnstown 83, 8. Guilderland 105.

Individual results:

1. Lucas Jenkin (Q) 20:30.9, 2. Philip Matthews (Shen) 21:48.7, 3. Ben Jenkin (Q) 22:01.5, 4. Sam Rowley (Q) 23:12.9, 5. Liam Rodewald (Q) 23:50.8, 6. Patrick Russell (Q) 24:52.5, 7. Jackson Katusha (Sar) 24:57.8, 8. Conner Wiekierak (Q) 25:17.7, 9. Clayton Schmale (Jnb) 25:37.6, 10. Ethan Murphy (Sar) 25:40.4, 11. Trey Naselli (Jtown) 26:17.6, 12. Jack Reimann (Sar) 26:19.9, 13. David Anderson (Jnb) 26:26.2, 14. John Bednarek (SG) 26:53.3, 15. Josiah Sanabria (Q) 27:08.1, 16. Zack Bruno (LG) 27:09.3, 17. Adam Jansen (SG) 27:27.0, 18. Liam Fahey-Stack (LG) 27:29.6, 19. Ryan Sokol (Q) 27:32.5, 20. Lionel Wiedmann (Shen) 27:51.2, 21. Matthew Richard (LG) 27:55.1, 22. Ethan Maliszewski (Sar) 28:05.3, 23. Nathan Mansfield (Shen) 28:38.9, 24. Sam Tanny (Sar) 28:42.5, 25. Everett McLarty (LG) 28:48.0, 26. Scott Patton (Jburg) 28:58.1, 27. Kieran Salls (Shen) 29:35.8, 28. Lucas Powell (Q) 30:06.8, 29. Nathaniel Burke (Guild) 30:39.0, 30. Tommy Conway (Jburg) 30:49.7, 31. Caden Willett (LG) 30:51,5, 32. Joshua Tierney (Shen) 32:07.7, 33. Evan Gardner (Sar) 32:13.3, 34. Ethan Jansen (SG) 33:14.5, 35. Garrett Bobowski (Jtown) 33:22.7, 36. Daniel Jackson (Guild) 35:07.4, 37. Tyler Downing (Jtown) 35:09.9, 38. Nate Corrigan (SG) 38:26.0, 39. Michael MacIntosh (SG) 38:28.2, 40. Alex Molczyk (Guild) 38:35.3.

Girls

Team scores:

1. Queensbury 6, 2. Shenendehowa 30, 3. Guilderland 41, 4. Johnsburg 44. Johnstown inc., Lake George inc. Saratoga inc. Scotia-Glenville inc.

Individual results:

1. Raina Guay (Q) 26:39.2, 2. Julia Keshmiri (Q) 29:45.7, 3. Kendra Ballard (Q) 30:00.2, 4. Iris Wiedmann (Shen) 30:01.6, 5. Avery Bayse (Jnb) 30:09.3, 6. Raquelle Landa (Shen) 31:11.8, 7. Taylor McLarty (LG) 31:22.9, 8. Emma Murray (Sar) 31:24.7, 9. Ryan Allen (Q) 31:35.8, 10. Beth Irwin (Guild) 32:10.1, 11. Bri Guay (Q) 32:22.6, 12. Katie Jabaut (Q) 33:33.2, 13. Abigail Anthes (Sar) 34:00.1, 14. Melody Yu (Guild) 34:02.4, 15. Maddie Powers (Q) 36:07.8, 16. Kate Wimberly (Jnb) 36:23.4, 17. Sophia German (Guild) 36:41.2, 18. Victoria Cusato (Guild) 37:23.3, 18. Bella Lagios (Guild) 37:23.3, 20. Grace Anderson (Shen) 38:00.8, 21. Rebecca Carpenter (SG) 38:17.9, 22. Violet McCutheon (Guild) 38:26.7, 23. Corbin Degroat (Jnb) 38:31.0. 24. Hannah Maxson (Jtown) 39:21.5, 25. Bianca Simeone (Guild) 39:37.4, 26. Kayla Grant (LG) 30:09.0; 27. Nicole Simon (Jtown) 41:14.4, 28. Brooklyn Lagios (Guild) 41:50.2.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today