×

Lady Panthers, Queensbury boys win Mayfield Invy

GLENS FALLS — The Mayfield girls and Queensbury boys took home victories from the Mayfield Nordic Invitational Friday at Crandall Park.

The Lady Panthers placed three skiers in the top five to win the team title with 10 points, while Queensbury was second with 23 and Shenendehowa third with 48.

The Queensbury boys swept the top three spots to win the team title with six points. Saratoga was runner-up with 35, followed by Johnsburg with 39 and Mayfield with 49.

Madison Relyea led the Mayfield girls with her first-place finish with a time of 14:05.3 over the 5K course. hadley-Luzerne’s Katrin Schreiner was second with a time of 14:23.8 and Queensbury’s Raina Guay was third with a time of 14:59.1.

Mayfield’s Fianna Halloran placed fourth in 15:07.2, while Delaney LaFontaine was fifth with a time of 15:31.3 and Navea Aponte placed 29th with her time of 21:29.0.

Queensbury’s Lucas Jenkin picked up the victory in the boys race with his time of 12:32.6, while temmates Sam Rowley and Ben Jenkin placed second and third with time of 12:58.5 and 13:10.2 respectively.

Braydon Jourden was Mayfield’s top finisher, placing fifth with a time of 14:03.0, while Brice Williams placed seventh with a time of 14:14.4 and Dylan Merk placed 37th in 18:03.9 to go with a 43rd place finish by Lleyton Goergen with a time of 22:04.0

Mayfield Nordic Invitational

at Crandall Park, Glens Falls

Boys

Team scores:

1. Queensbury 6; 2. Saratoga 35; 3. Johnsburg 39; 4. Mayfield 49; 5. Shenendehowa 53; 6. Scotia-Glenville 56; 7. Lake George 64, 8. Guilderland 102. Hadley-Luzerne inc.

Individual results

1. Lucas Jenkin (Q) 12:32.6; 2. Sam Rowley (Q) 12:58.5; 3. Ben Jenkin (Q) 12:10.2; 4. Philip Matthews (Shen) 12:13.5; 5. Braydon Jourden (May) 14:03.0; 6. Clayton Schmale (Jburg) 14:14.4; 7. Brice Williams (May) 14:14.8; 8. Liam Rodewald (Q) 14:15.4; 9. Adam Jansen (SG) 14:30.6; 10. Ethan Murphy (Sar) 14:53.7; 11. Conner Wiekierak (Q) 14:55.0; 12. Jack Reimann (Sar) 15:12.9; 13. Jackson Katusha (Sar) 15:12.9; 14. Josiah Sanabria (Q) 15:13.5; 15. John Bednarek (SG) 15:14.2; 16. David Anderson (Jburg) 15:17.9; 17. Scott Patton (Jburg) 15:26.2; 18. Patrick Russell (Q) 15:30.2; 19. Liam Fahey-Stack (LG) 15:31.5; 20. Ethan Maliszewski (Sar) 15:35.8; 21. Sam Tanny (Sar) 15:36.1; 22. Matthew Richard (LG) 15:39.4; 23. Everett McLarty (LG) 15:41.4; 24. Kieran Salls (Shen) 15:55.0; 25. Lionel Wiedmann (Shen) 16:12.0; 26. Ryan Sokol (Q) 16:14.4; 27. Nathan Mansfield (Shen) 16:24.3; 28. Zack Bruno (LG) 16:26.7; 29. Evan Gardner (Sar) 16:52.6; 30. Caden Willett (LG) 17:01.2; 31. Nathaniel Burke (Guild) 17:05.6; 32. Ethan Jansen (SG) 17:11.2; 33. Gary Lvov (Guild) 17:29.5; 34. Lucas Powell (Q) 17:34.1; 35. Joshua tierney (Shen) 17:59.6; 36. Michael MacIntosh (STG) 18:00.1; 37. Dylan Merk (May) 18:03.9; 38. Alex Molczyk (Guild) 18:24.4; 39. Tommy Conway (Jburg) 18:35.7; 40. Tyler Haverkamp (SG) 19:56.6; 41. Moore Wyatt (HL) 20:38.8; 42. ryan Knapp (Guild) 20:46.9; 43. Lleyton Goergen (May) 22:04.0; 44. Robert Cusato (Guild) 23:05.7; 45. Nolan Moore (HL) 25:08.2.

Girls

Team scores

1. Mayfield 10; 2. Queensbury 23; 3. Shenendehowa 48; 4. Lake George 54; 5. Guilderland 62; 6. Scotia-Glenville 62; 7. Saratoga 72. Hadley-Luzerne inc.; Johnsburg inc.

Individual results

1. Madison Relyea (May) 14:05.3; 2. Katrin Schreiner (HL) 14:23.8; 3. Raina Guay (Q) 14:59.1; 4. Fianna Halloran (May) 15:07.2; 5. Delaney LaFontaine (May) 15:31.3; 6. Avery Bayse (Jburg) 16:06.4; 7. Iris Wiedmann (Shen) 16:21.2; 8. Erin Smith (SG) 16:25.6; 9. Julia Keshmira (Q) 16:41.6; 10. raquelle Landa (Shen) 16:45.2; 11. Bri Guay (Q) 17:02.4; 12. Katie Jabaut (Q) 17:04.2; 13. Elizabeth Radyn (LG) 17:09.5; 14. Beth Irwin (Guild) 17:28.5; 15. Lexi Murray (Q) 18:01.7; 16. Abigail Anthes (Sar) 18:08.7; 17. Taylor McLarty (LG) 18:12.9; 18. Kendra Ballard (Q) 18:22.4; 19. Emma Murray (Sar) 18:26.2; 20. ryan Allen (Q) 18:29.8; 21. Melody Yu (Guild) 18:35.4; 22. Rebecca Carpenter (SG) 18:39.1; 23. Molly Rodewald (Q) 18:46.1; 24. Matti Stark (LG) 19:20.0; 25. Kate Wimberly (Jburg) 19:21.4; 26. kayla Grant (LG) 19:43.2; 27. Victoria Cusato (Guild) 20:30.9; 28. Bianca Simeone (Guild) 21:22.3; 29. Navea Aponte (May) 21:29.0; 30. Caitlyn Caulfield (Guild) 21:31.0; 31. Grace Anderson (Shen) 21:33.1; 32. reagan Dietrich (SG) 21:36.2; 33. Allison Dittrich (Q) 22:27.5; 34. Grace Wei (Guild) 22:58.6; 35. Keira Smith (SG) 22:59.8; 36. Alex Mills (SG) 26:22.1; 37. Lydia Thrall (Sar) 30:16.1.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today