×

Queensbury, Scotia-Glenville win Foothills Council cross-country titles

QUEENSBURY — The Queensbury boys and Scotia-Glenville girls took home team titles from Saturday’s Foothills Council cross-country championships Saturday at Queensbury High School.

Following COVID-19 protocols, the championships used interval starts with one team on the course at a time.

Runner-up Scotia-Glenville put three runners in the top six including Noah Greski and Tyler Greene who finished one-two respectively and Alex Tebano who placed sixth. However, Queensbury brought their top five runners in before the Tartans’ fourth finisher to grab the boys varsity championship.

On the girls side, Scotia-Glenville’s Stephanie James was first across the line to lead the Lady Tartans to their first Foothills Council championship since 2004.

Johnstown placed sixth in the varsity boys and girls team standings, while the Broadalbin-Perth girls placed fourth and the boys were eighth. Amsterdam turned in seventh-place finishes in both team standings, while the Gloversville girls placed ninth in the team standings and the Gloversville boys posted an incomplete team score.

Amsterdam’s Trevor Dzikowicz was the top finisher for the local boys, placing 11th overall with a time of 18:22.0 over the 3.1-mile course, while Johnstown’s Cole Krempa was the top finisher for the local girls, placing eighth overall with a time of 22:41.3.

Ayaka Sasaki placed 33rd overall for the Lady Bills with a time of 25:09, while Lucy LoDestro placed 40th in 26:12.7 followed by Hannah Maxson (42nd/26:30.6), Emily Pertell (51st/27:28.3), Maddie King (60th/35:40.9) and Nicole Wendolski (63rd/38:59.8).

The Broadalbin-Perth girls were paced by Haley Tomlinson’s 12th place finish in 23:12 and Alex Brown placed 14th with a time of 23:12.7. Emma Frasier placed 17th for the Lady Patriots with a time of 3:26.7, while Lauren Phillips placed 27th in 4:41.2 and Samantha Murphy was 8th overall with a time of 5:54.5. Grace Smith finished 4th in 26:57 and Jaiden Farrington placed 5th in 30:37.5.

The Amsterdam Lady Rams were led by Brooke Marshall’s 23rd-place run in 24:03.1, while Briana Kelly turned in a time of 25:01.2 to place 31st overall. Rosie Sculco placed 39th in 25:59.1, followed by Sydney Szczepanik placed 41st in 26:19.3, Gianna Crespo-Julia (43rd/26:393), Josie Smith (50th/27:24.1) and Makayla Brown (58th/32:24.5).

Brooke Dutcher and Anna Murphy placed 34th and 35th for Gloversville with times of 25:28.9 and 25:45.5 respectively. Zoie Tesi placed 56th in 30:47.4, while Marisa Dygon placed 61st in 37:06 and Marilyn Christman completed the Huskies’ scoring, placing 64th in 39:485.

Trey Naselli led the Sir Bills to a sixth-place team finish with his 16th-place finish in 18:50.8. Alex Cwiakala turned in a time of 20:06.4 to finish 32nd overall, while Vinnie Rizzo placed 42nd in 20:5.9, Tyler Downing placed 52nd in 21:44.3 and Garrett Bobowski placed 53rd in 21:47.6.

Alex DeMagistris placed 60th for Johnstown with a time of 22:31.7, while Jayden Elston placed 70th overall in 24:17.5 and Matthew Ferrera finished 76th in 26:24.

Joining Dzikowicz in the scoring for Amsterdam were Jacob Gomez with a 34th place finish in 20:18.1, Joe Santiago (43rd/20:46.1), Tyler Rodecker (62nd/22:45), Jose Rivera (65th/23:49.1), Brady Naish (66th/23:52.7), Matt Stachnik (67th/23:58.1), Vincenzo Billington (69th/24:00.8), Cristian Torres (74th/25:23.6) and Anthony Serrano (80th/28:26.3).

The Broadalbin-Perth boys were paced by Danny Dylong’s 25th-place finish in 9:33.1. Connor Couperus placed 41st for the Patriots with a time of 20:41.1, while Aiden Snyder placed 49th in 21:38.7, Josh Hughes was 59th in 22:22.3 and Rylee VanAlstine finished 61st in 22:40.8. Zara Logan turned in a time of 23:588 to place 68th overall, while Thomas Holland placed 72nd in 25:09.5 and Logan Aery finished 83rd in 2:31.3.

“Today marked the end of a very different and difficult season for us,” Broadalbin-Perth coach Jeff Richards said. “Although it was not the end we hoped for or envisioned I couldn’t be more proud of a group. They were dealt a very tough hand and despite this, still made the best of it. They took advantage of the opportunity we were given and kept smiles on their faces. Even though those smiles were hidden behind a mask, you could tell daily they were just happy to be able to once again be around each other. This alone is what makes them champions in my mind. As Einstein said, ‘in the middle of difficulty lies opportunity.’ 2020 could not be any more difficult and yet these kids found an opportunity and shined.”

John Heimer was the top finisher for the Gloversville boys, placing 58th overall with a time of 22:22.1. Caleb Port finished 64th overall with a time of 23:14.8, while Alex Szabo placed 77th in 27:14.1 and Nicholas LaRowe finished 81st with a time of 28:26.9.

Foothills Council Championships

Queensbury High School

3.1 miles

Varsity Boys

Team scores: 1. Queensbury 37; 2. Scotia-Glenville 54; 3. Schuylerville 89; 4. South Glens Falls 101; 5. Glens Falls 129; 6. Johnstown 171; 7. Amsterdam 186; 8. Broadalbin-Perth 201; 9. Hudson Falls 271; 10. Gloversville Inc.

Individual results

1. Noah Greski (SG) 17:05.5; 2. Tyler Greene (SG) 17:06.9; 3. Jack Hicks (Q) 17:28.0; 4. Cowan Lenininger (SGF) 18:01.0; 5. Connor Wiekierak (Q) 18:03.1; 6. Alex Tebano (SG) 18:05.3; 7. Lance Hayes (Q) 18:14.5; 8. Patrick McGloine (S) 18:16.4; 9. Noah Engel (Q) 18:17.9; 10. Jack Putnam (GF) 18:20.4.

11. Tevor Dzikowicz (A) 18:22.0; 12. Daryl Headen (S) 18:28.2; 13. Lucas Jenkin (Q) 18:28.7; 14. Patrick Russell (Q) 18:36.6; 15. Dylan Sechler (SGF) 18:50.1; 16. Trey Naselli (J) 18:50.8; 17. Julian Stedman (GF) 18:53.3; 18. Benjamin Jenkin (Q) 18:53.9; 19. Daniel Farbaniec (S) 19:00.8; 20. Liam Jones (Q) 19:01.2.

21. Cody Belden (S) 19:08.2; 22. Allen Patrick (SG) 19:28.0; 23. Tillman Philo (SGF) 19:30.4; 24. Tyler Harrington (Q) 19:31.5; 25. Danny Dylong (BP) 19:33.1; 26. Adam Jansen (SG) 19:38.0; 27. Ryan Healy (GF) 19:45.2; 28. Finn Winters-Bona (SG) 19:46.1; 29. Mike Pino (SG) 19:48.6; 30. Brayden Monastero (Q) 19:55.4; 30. Jordan Stevens (SGF) 19:55.4.

32. Alex Cwiakala (J) 20:06.4; 33. Zachary Payant (S) 20:17.7; 34. Jacob Gomez (A) 20:18.1; 35. Evan Rafferty (SGF) 20:19.4; 36. Andy Byrne (SGF) 20:28.1; 37. Ethan Hodge (SG) 20:31.4; 38. Liam Burgess (GF) 20:33.0; 39. John Bednarek (SG) 20:34.3; 40. Aiden Taylor (SGF) 20:34.6.

41. Connor Couperus (BP) 20:41.1; 42. Vinnie Rizzo (J) 20:45.9; 43. Joe Santiago (A) 20:46.1; 44. Caleb Daigneault (SGF) 20:50.1; 45. Peter Dudley (HF) 21:06.3; 46. Aidan Percenti (SG) 21:24.7; 47. Ian Bailey (S) 21:37.9; 48. Sam Dwyer (S) 21:38.4; 49. Aiden Snyder (BP) 21:38.7; 50. Owen Burr (GF) 21:40.2.

51. Rafael Medina (SGF) 21:42.1; 52. Tyler Downing (J) 21:44.3; 53. Garrett Bobowski (J) 21:47.6; 54. Esa Connelly (S) 21:52.5; 55. Dylan Jackson (J) 21:58.1; 56. Owen Kress (GF) 22:14.2; 57. Ryan Rawson (GF) 22:20.0; 58. John Heimer (G) 22:22.1; 59. Josh Hughes (BP) 22:22.3; 60. Alex DeMagistris (J) 22:31.7.

61. Rylee VanAlstine (BP) 22:40.8; 62. Tyler Rodecker (A) 22:45.0; 63. Robert Brisbin (HF) 22:54.5; 64. Caleb Port (G) 23:14.8; 65. Jose Rivera (A) 23:49.1; 66. Brady Naish (A) 23:52.7; 67. Matt Stachnik (A) 23:58.1; 68. Logan Zara (BP) 23:58.8; 69. Vincenzo Billington (A) 24:00.8; 70. Jayden Elston (J) 24:17.5.

71. Jacob McPhee (HF) 24:46.6; 72. Thomas Holland (BP) 25:09.5; 73. Scott Brayton (HF) 25:13.0; 74. Cristian Torres (A) 25:23.6; 75. Cullen Wright (GF) 25:45.1; 76. Matthew Ferrera (J) 26:24.0; 77. Alex Szabo (G) 27:14.1; 78. Caleb Koutrakos (HF) 27:17.3; 79. Luke Murphy (SGF) 27:41.3; 80. Anthony Serrano (A) 28:26.3.

81. Nicholas Larowe (G) 28:26.9; 82. Tom Bowstead (HF) 29:27.1; 83. Logan Aery (BP) 32:31.3; 84. Caleb Tamez (HF) 33:36.3; 85. Pierce Rohm (HF) 36:53.7.

Varsity Girls

Team scores: 1. Scotia-Glenville 45; 2. Queensbury 64; 3. Glens Falls 73; 4. Broadalbin-Perth 105; 5. Schuylerville 113; 6. Johnstown 164; 7. Amsterdam 169; 8. South Glens Falls180; 9. Gloversville 234; 10. Hudson Falls Inc.

Individual results

1. Stephanie James (SG) 20:18.0; 2. Clara Avery (GF) 20:30.1; 3. Erin Smith (SG) 21:09.8; 4. Miranda Habshi (Q) 21:18.7; 5. Delaney Krogh (SG) 21:25.2; 6. Alayna Wian (S) 22:13.6; 7. Maddie Powers (Q) 22:15.3; 8. Cole Krempa (J) 22:41.3; 9. Helena Trackey (GF) 22:42.7; 10. Hayley Benware (Q) 22:55.0.

11. Nikki Stark (S) 23:01.2; 12. Haley Tomlinson (BP) 23:12.0; 13. Lily McNulty (SGF) 23:12.1; 14. Alex Brown (BP) 23:12.7; 15. Anna Schuette (Q) 23:19.0; 16. Sophia Allen (SG) 23:21.5; 17. Emma Frasier (BP) 23:26.7; 18. Katherine Lieberth (GF) 23:39.8; 19. Sylvia Guillet (GF) 23:40.2; 20. Ashlee Greene (SG) 23:47.6.

21. Kara Goldstein (SG) 23:49.1; 22. Karaline Mccarthy (SG) 23:52.4; 23. Brooke Marshall (A) 24:03.1; 24. Lllian Letzring (S) 24:09.5; 25. Seneca Williamson (HF) 24:25.3; 26. Katie Crandall (GF) 24:26.4; 27. Lauren Phillips (BP) 24:41.2; 28. Andrea Distefano (SGF) 24:44.0; 29. Sadie Krogh (SG) 24:50.4; 30. Rowan Swan-Scott (Q) 24:51.4.

31. Briana Kelly (A) 25:01.2; 32. Paige Nesbitt (S) 25:04.1; 33. Ayaka Sasaki (J) 25:09.0; 34. Claudia Calby (Q) 25:13.1; 35. Lauren Trackey (Q) 25:15.3; 36. Brooke Dutcher (G) 25:28.9; 37. Anna Murphy (G) 25:45.5; 38. Samantha Murphy (BP) 25:54.5; 39. Rosie Sculco (A) 25:59.1; 40. Lucy Lodestro (J) 26:12.7.

41. Sydney Szczepanik (A) 26:19.3; 42. Hannah Maxson (J) 26:30.6; 43. Gianna Crespo-Julia (A) 26:39.3; 44. Anika Buff (S) 26:41.7; 45. Josilyn Bouffard (SGF) 26:42.1; 46. Olivia Vanderpool (GF) 26:43.5; 47. Grace Smith (BP) 26:57.0; 48. Kenzie Schraa (SG) 26:59.0; 49. Ashlyn Hutchinson (HF) 27:09.5; 50. Josie Smith (A) 27:24.1.

51. Emily Pertell (J) 27:28.3; 52. Tessa Hogan (SGF) 27:41.4; 53. Autumn Mohanlal (SGF) 27:51.0; 54. Meghan Krahling (S) 28:50.9; 55. Jaiden Farrington (BP) 30:37.5; 56. Zoie Tesi (G) 30:47.4; 57. Gabby Reed (Q) 30:48.8; 58. Makayla Brown (A) 32:24.5; 59. Jodie May (SG) 33:21.3; 60. Maddie King (J) 35:40.9.

61. Marisa Dygon (G) 37:06.0; 62. Claire Snowball (SGF) 37:21.7; 63. Nicole Wendolski (J) 38:59.8; 64. Marilyn Christman (G) 39:48.5.

Broadalbin-Perth's Thomas Holland (25) and Rylee Vanalstine (28) run during Saturday's Foothills Council Championships at Queensbury. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Johnstown's Trey Naselli leaves the starting line during Saturday's Foothills Council Championships at Queensbury. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Johnstown's Emily Pertell (112) and Hannah Maxson (116) run during Saturday's Foothills Council Championships at Queensbury. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today