×

Null, Randall earn state tourney berths

Fonda-Johnstown’s Owen Hicks works for an escape against Maple Hill’s Caleb Svingala in the 126-pound championship match. (Photo Courtesy of William Myles)

SYRACUSE — Jacob Null and Ethan Randall punched their tickets to the New York State Public High School Athletic Association wrestling championships Feb. 28 and 29 at the Times Union Center in Albany.

Null and Randall led the way for the Dolgeville-Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville wrestlers to earn a third-place finish in the Section III, Division II championship Saturday at the SRC Arena on the Onondaga Community College campus.

Null, who placed second at 160 at the 2019 state tournament, earned a return trip to the championships in the weight class with a 16-1 technical fall over Sherburne’s Morgan Lakin, while Randall pinned Justin Thayer of SJSC in 4:55 at 170 to earn his first trip to the state championships.

Riley Beaulieu finished third and John Monk fourth for DOESJ at 285 pounds,while Kyle Getman finished sixth at 182.

At the Section II tournament Saturday at the Cool Insuring Arena in Glens Falls, Fonda-Johnstown’s Owen Hicks and Amsterdam’s Jacob Garcia reached the championship matches.

Amsterdam’s Jacob Garcia, right, battles looks to counter a takedown move by Saratoga’s Eric Griskowitz during the 145-pound championship match. (Photo Courtesy of William Myles)

Hicks reached the D-II championship match with a first-found bye, before decisioning Maple Hill’s Anthony Ortiz 7-2 in the quarterfinals and pinning Warrensburg/Bolton’s Dylan Winchell in the semifinals.

Hicks fell to Maple Hill’s Caleb Svingala, who placed second at 106 at the 2019 state championships, by a 5-0 decision in the 126-pound championship bout.

Garcia advanced to the 145-pound D-I championship match with a first-round bye before pinning Jovie Acacio of Ballston Spa in the quarterfinals and scoring a major decision over Colonie’s Derek Disanto in the semifinals.

Saratoga’s Eric Griskowitz picked up the 145-pound Division I championship with a 3-1 decision over Garcia.

The Rams’ Renso Montalvo finished third at 120-pounds with a 4-2 decision over Averill Park’s Nick Tempel in the consolation final, while Carlos Montalvo finished fourth after dropping a 4-3 decision to Ballston Spa’s Connor Gregory in the 113-pound consolation final.

Nick Rodecker finished fourth at 152 for Amsterdam, falling to Shaker’s Tyler Stanton by a 6-3 decision in the consolation final.

Eladio Montalvo finished fifth at 170 for the Rams, while Christian Robinson finished fifth at 285 and Aleandro Christopher finished sixth at 182.

Canajoharie-Fort Plain’s Reed Douglas finished fourth in the D-II 182-pound bracket. Douglas fell to Whitehall/Fort Ann’s Jake Gosselin in the quarterfinal round and wrestled his way back through the consolation bracket to reach the consolation finals before falling to Coxsackie-Athens’ Colby Lord by a 13-9 decision.

C-FP’s Alex Smith finished sixth at 99 pounds, while Cody Haig placed sixth at 120 and Seth Richardson was sixth at 145. Evan Smida (152) and Hayden Casler (170) also reached the Section II championships but did not advance in the tournament.

Galway’s Brandon Grupe finished sixth in the D-II 126-pound bracket, while Adam Henderson (113), Hunter Jenison (132) and Russell Cook (285) qualified for the tournament but did not advance.

Fonda-Johnstown’s Loretta Newcomer (99), Zenmatsu Myles (120), Jonathan Cranker (145), Josh Montanye (182) and Tanner Warner (285) all qualified for the D-II tournament but did not advance in their respective brackets.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)