×

Cotter, Kruggel lead Johnstown to strong finish

Johnstown's Colin Cotter attacks the course during the Johnstown Invitational Saturday at the Royal Mountain Ski Center in Caroga Lake. (The Leader-Herald/James A. Ellis)

CAROGA LAKE — The Johnstown Alpine ski teams turned in strong performances at the annual Johnstown Invitational Saturday at the Royal Mountain Ski Center.

The Lady Bills won the first run team title and placed third in the second run team score, while the Sir Bills placed second in both runs on the slalom course.

Ballston Spa won the team titles in both runs for the boys, edging Johnstown 22-24 in the first run and 19-21 in the second.

On the girls side Johnstown topped Shenendehowa 23-32 in the first run, while Ballston Spa won the second run 22-30 over Shenendehowa with the Lady Bills third with 37 points.

Johnstown’s Colin Cotter tuned in a pair of second place finishes with times of 35.57 and 37.54. Ben Krempa placed 10th on the first run with a time of 40.03 and was ninth in the second run with a 43.18.

Johnstown's Robin Kruggel makes her way down the course during the Johnstown Invitational Saturday at Royal Mountain Ski Center in Caroga Lake. (The Leader-Herald/james A. Ellis)

Carter Cheney placed 12 and 10 with times of 41.69 and 43.49, while Jakob Hanna placed 25th and 24th with times of 49.28 and 51.89.

Hayden Zelich placed 28th with a time of 50.53 on his first run and was 32nd with a time of 55.93 on his second run. Jacob Martelle placed 36th and 39th with time of 54.50 and 1:02.27, while Aiden Greene placed 40th on his first run and did not finish his second run.

Broadalbin-Perth’s Luke Barnhart placed 27th in the first run with a time of 50.30 and did not complete the second run, while Nicholas Georgelos placed 45th in the second run with a time of 1:05.79 after a DNF on his first run.

Robin Kruggel led the Lady Bills with a pair of sixth-place finishes in time of 42.44 and 44.27, while Emily Frank placed 17th in the first run with her time of 47.34 and 15th in the second run with a 49.02, while Cole Krempa placed 20th and 16th with times of 48.18 and 49.77.

Taryn Ringer placed seventh in the first run with a time of 42.65 and did not complete her second run, while Petra Conyne was 10th in the first run with a time of 45.23 and did not complete her second run and Molly Memrick had a pair of DNFs.

Johnstown's Molly Memrick

Broadalbin-Perth’s Hannah Nolett placed 30th in both runs with time of 1:00.31 and 1:01.37, while Haley Tomlinson placed 33rd and 36th with times of 1:03.18 and 1:07.60 and Chase Smith placed 34th and 37th in 1:03.82 and 1:08.30.

Rose Barnhart finished 40th in the second run with a time of 1:09.45 after having her first run disallowed and Shannon Vogel had a pair of DNFs.

Queensbury’s Hunter Montgomery won the first run of the boys slalom with a time of 35.00, while CBA’s Evan Toman won the second run with a time of 36.74.

Schuylerville’s Hannah Klingbeiel turned in the fastest time in both runs for the girls with runs of 37.03 and 38.10.

Broadalbin-Perth's Luke Barnhart

Johnstown's Carter Cheney

Johnstown's Jacob Martelle

Broadalbin-Perth's Hannah Nolett

Broadalbin-Perth Rose Barnhart

Johnstown's Cole Krempa

Johnstown's Emily Frank

Johnstown's Ben Krempa

Broadalbin-Perth's Nicholas Georgelos

Johnstown's Aiden Greene

Johnstown's Hayden Zelich

Broadalbin-Perth's Haley Tomlinson

COMMENTS