×

Cross Country Roundup: Mayfield boys sweep four-team WAC home meet

MAYFIELD — The Mayfield boys cross country team picked up three wins Tuesday in a Western Athletic Conference home meet with Berne-Knox-Westerlo, Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville and Notre Dame-Bishop Gibbons.

The Panthers posted an 18-38 win over BKW and defeated incomplete teams from OESJ and Bishop Gibbons.

Mayfield swept the top four spots in th 2.9-mile boys race.

Cameron Abdella was first for the Panthers with a time of 17:21.30, Shawn Allen (17:40.08) was second, Braydon Jourden (17:43.45) was third and Trevor Ruberti (17:48.77) was fourth.

Berne-Knox-Westerlo’s Ryan Bungay (18:44.36) was fifth.

Brice Williams (19:23.58) was ninth for Mayfield, while Christian Scunziano (21:09.89) was 12th.

Other Mayfield finishers included Dylan Merk (15th, 22:11.14), Michael Smigen (16th, 22:49.33) and Jackson Levine-Grace (26:54.26) was 19th.

Michael Green (22:49.33) was 17th to lead Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, while Liam Callahan (24:55.61) was 18th.

In the girls meet, Berne-Knox-Westerlo fielded the only complete team and notched three wins.

Berne-Knox-Westerlo’s Michelle Puzulis won the 2.9-mile girls race with a time of 19:29.30.

Mayfield’s Tatjana Bjelica (20:29.86) was second, Bishop Gibbons’ Sophia Verbicky (21:19.52) was third, BKW’s Cecilia Crossett (21:22.27) was fourth and Mayfield’s Olivia Michalski (21:54.42) was fifth.

Lilliana Powers (22:08.61) was sixth for Mayfield.

Trinity Chromzak (29:49.14) was 12th to lead OESJ, Stephanie Austin (36:17.67) was 15th and Margaret Christian (37:19.21) was 16th.

FFCS boys, girls sweep meet

FORT PLAIN — The Fonda-Fultonville boys and girls cross country teams posted wins over Schoharie and Canajoharie-Fort Plain in a WAC meet at the Fort Plain Sports Complex.

In the boys meet, FFCS posted a 15-48 win over C-FP, while both the Braves and C-FP defeated Schoharie, which field an incomplete team.

Fonda-Fultonville’s Shane Viscosi won the boys race with a time of 14:35. Bennett Melita was second for the Braves with a time of 15:11, while Mattheu Dettenrieder (15:37) was third.

Schoharie’s Austin Lints (15:48) was fourth and Fonda-Fultonville’s Ty Sanges (16:30) was fifth.

Eric Elliott (17:11) was eighth to lead Canajoharie-Fort Plain, while Mike Harris (17:29) was ninth.

Other FFCS finishers included Christian Pearce (sixth, 16:43), Trevor Cline (seventh, 16:59), Tristan Cline (10th, 17:36), Ryan Schopmeier (13th, 18:05), Charlie Susi (15th, 18:41), Braxton James (16th, 18:57), and John Hall (22nd, 19:53).

Other C-FP finishers included Seth Wintermute (11th, 17:49), Trevor Howard (12th, 18;04), Martin Kretser (17th, 19:01), Kurt Sunderland (18th, 19:21) and Mike Barlow (19th, 19:50).

In the girls meet, Fonda-Fultonville posted a 24-31 victory over Schoharie and a 24-33 win over C-FP. Schoharie topped C-FP by a 27-28 margin.

Fonda-Fultonville’s Haley Clear won the girls race with a time of 18:54.

Schoharie’s Scarlette Rose (19:35) was second, C-FP’s Sam Barlow (20:22) was third, Fonda-Fultonville’s Avery Cusack (20:24) was fourth and Fonda-Fultonville’s Kimberlee Snell (20:36) was fifth.

Canajoharie-Fort Plain’s Emma Karker (20:48) was sixth, C-FP’s Ella Robinson (20:28) was seventh and Fonda-Fultonville’s Delena James (21:37) was ninth.

Other FFCS finishers included Katlyn Freeman (15th, 23:19), Kaitlyn Stearns (16th, 23:23), Kianna Hanson (17th, 26:26) and Evelyn Yun (19th, 28:56).

Other C-FP finishers included Natalie Thibodeau (14th, 23:16) and Natalia Downs (18th, 26:28).

Duanesburg boys top Galway

DUANESBURG — The Duanesburg boys cross country team notched a win over incomplete Galway and Mekeel Christian Academy squads in a WAC meet.

All three girls teams were incomplete.

Andrew Drescher won the 3.1-mile boys race with a time of 16:01.

Galway’s Holden Decker (17:14) was second, Duanesburg’s George Atanasov (18:19) was third, Duanesburg’s Ryan Coons (18:36) was fourth and Duanesburg’s Paul Munson (18:59) was fifth.

Galway’s Emma Jordan won the girls race with a time of 20:31.

Mekeel Christian’s Madison Lilienthal (21:01) was second, Duanesburg’s Jessica Archambeault (21:46) was third, Duanesburg’s Alison Bates (22:51) was fourth and Galway’s Morgan Drouin (23:21) was fifth.

Foothills Council

Amsterdam sweeps Gloversville

GALWAY — The Amsterdam boys and girls cross country teams posted wins over Gloversville in a Foothills Council meet at Bob’s Trees on Tuesday.

Gloversville fielded incomplete teams in both the boys and girls meets.

Amsterdam’s Trevor Dzikowicz won the boys race with a time of 15:52.

Gloversville’s Dylan Phillips was second with a time of 17:13. Amsterdam claimed the next four spots as Daniel Bublak (17:43) was third, Joseph Santiago (19:58) was fourth, Matthew Stachnik (19:59) was fifth and Brady Naish (20:02) was sixth.

In the girls race, Gloversville’s Rhea Winter won with a time of 20:09.

Amsterdam’s Rosie Sculco (21:11) was second.

The Lady Rams also claimed the next five spots as Kayla Sondrup (22:05) was third, Skylar Grybos (23:06) was fourth, Sydney Szczepanik (23:09) was fifth and Briana Kelly (23:31) was sixth.

B-P girls edge Scotia-Glenville

GLENVILLE — The Broadalbin-Perth girls cross country team posted a 27-29 victory over Scotia-Glenville in a Foothills Council meet at Indian Meadows Park.

Scotia-Glenville’s Stephanie James won the girls meet with a time of 18:03, while Scotia-Glenville’s Delaney Krogh (18:28) was second.

Broadalbin-Perth claimed the next four spots as Sarah Smith (19:03) was third, Samantha Murphy (19:20) was fourth, Haley Thompson (19:31) was fifth and Emma Frasier (19:46) was sixth.

Emma Murphy (20:36) was ninth for the Lady Patriots, while Caroline Iannotti (20:39) was 10th.

In the boys meet, Scotia-Glenville topped B-P by a 16-43 margin.

The Tartans claimed five of the top six spots as Kyle Ostrander (15:46) was first, Noah Greski (15:48) was second, Alex Tebano (15:48) was third, Tyler Greene (16:05) was fourth and Mike Pino (16:18) was sixth.

Micah Smith was B-P’s top finisher, placing fifth with a time of 16:08. Connor Couperus (seventh, 16:27) and Danny Dylong (eighth, 16:55) also posted top-10 finishes for the Patriots.

COMMENTS