Three area riders claim wins at Royal Mountain

Joseph Vitetta (478) and Mark Molesky (100) battle for the lead in the first 122-open expert moto during Saturday's Central New York Motocross Racers Association/Monster Energy Motocross event at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

CAROGA LAKE — Several area riders posted strong showings on the first day of the two-day Central New York Motocross Racers Association/Monster Energy Motocross event Saturday at Royal Mountain Ski Area.

Johnstown’s Kyle Pollak, Johnstown’s JT Vietri, and Johnstown’s Maxx Miller all claimed wins Saturday,

Pollak won the 122-250 expert class. He also was second in the 122-open expert class.

Vietri won the 122-open novice class, while Miller was first in the 65cc two-stroke 7- to 11-year-old class and second in the junior mini two-stroke 9- to 11-year-old class.

Three riders claimed wins in two separate classes Saturday.

Tyler Blowers (17) and Joseph Vitetta (478) race in the first 122-open expert moto during Saturday's Central New York Motocross Racers Association/Monster Energy Motocross event at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Whitney Point’s Trevor David won the 51cc open 4- to 8-year-old and 51cc pee wee senior 7-and-8-year-old classes, Petersburg’s Scott Phelps won the plus-40 expert and plus-45 expert classes and East Dickinson’s Charles Clookey won the 122-open amateur and schoolboy classes.

Frankfort’s Jake Owens won the open mini 10- to 16-year-old and senior mini two-stroke 12- to 15-year-old classes.

In the quad classes, Lucas Etzl (mini quad 50cc production), East Berne’s Alissa Duncan (mini quad 51-90cc production), Burlington Flats’ Jason Holbert (plus-25 quad), Schenevus’ Thomas Snyder (quad amateur), Holland Patent’s Seth Reese (quad collegeboy 16-24), Richfield Springs’ Theodore Vanbrink (quad expert), Edmeston’s Corey Simmons (quad novice), Ballston Spa’s Cody Milanese (quad schoolboy (10-16 modified),

Other winners included Warrensburg’s Evan Miller (122-125 two-stroke), Scotia’s Chad Forstell (122-250 novice), Warrensburg’s Hagen Lilley (122-250 amateur), Feura Bush’s Harlan Hoose (122-open expert), Boonville’s Blake Croniser (51cc pee wee junior 4-6), Ravena’s Dan Barry (collegeboy 17-24), LaFayette’s Jimmy Argus (junior mini two-stroke 9-11), Saratoga Springs’ Sean Gillen (plus-25 amateur), Westerlo’s Joseph Vitetta (plus-25 expert), Corinth’s Daniel Hogan (plus-30 amateur), West Winfield’s Andrew Tripple (plus-30 expert), Petersburg’s Scott Phelps (plus-40 expert), Holland Patent’s Mike Murray (plus-50), Lowville’s Jennifer Poulin (women) and Peter Lawrence of South Hero, Vt. in the plus-45 amateur class.

Several area riders posted top-five finishes.

Freddy Muhlberger (779) leads Zachary Lewandowski (122) and Dan Barry (120) in the first 122-250cc novice moto during Saturday's Central New York Motocross Racers Association/Monster Energy Motocross event at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Johnstown’s Hayden Zelich was fourth in the 122-125 two-stroke class and third in the 122-open novice class.

Johnstown’s Brandon Handy was fifth in the 122-250 amateur class and fourth in the 122-open amateur class.

Johnstown’s Adam Handy was fourth in the 122-250 expert class, while Fonda’s Tyler Blowers was fifth. Blowers also was third in the 122-open expert class and Johnstown’s Adryan Pelosi was fourth. Pelosi also was third in the plus-25 expert class.

In the open mini 10- to 16-year-old class, Fonda’s Charles Rose was fourth and Johnstown’s Bennett Melita was fifth. Melita also was second in the senior mini two-stroke 12- to 15-year-old class.

Broadalbin’s Ryan Rose was second in the plus-25 amateur class, while Gloversville’s Dennis Fitzpatrick was fifth in the plus-50 class.

Lee Bond (341) leads the pack in the first 122-250cc novice moto during Saturday’s Central New York Motocross Racers Association/Monster Energy Motocross event at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

In the plus-40 expert class, Fultonville’s T.J. Chicoski was second and Johnstown’s Michael Ward was third.

Gloversville’s Gerald Playford was fourth in the plus-30 amateur and Johnstown’s Jason Cook was fifth.

Johnstown’s Adam Handy was fifth in the 51cc open 4- to 8-year-old class.

In the 51cc pee wee senior 7-and-8-year-old class, Gloversville’s Evan Darling was third and Johnstown’s Kip Simons was fourth.

Gloversville’s Tyler Rizzo was third in the mini quad 51-90cc production class.

Tyler Blowers races in the first 122-open expert moto during Saturday's Central New York Motocross Racers Association/Monster Energy Motocross event at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

A field of 192 riders competed Saturday.

Racing is slated to continue today with the final day of the two-day event. All riders must be signed in by 9 a.m. Practice starts at 8:30 a.m. with racing at 10:30 a.m.

For more information, visit www.royalmountain.com.

Central New York Motocross Racers Association

Monster Energy Motocross

Gavin Betts (72) leads the pack in the first schoolboy moto during Saturday's Central New York Motocross Racers Association/Monster Energy Motocross event at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

at Royal Mountain Ski Area

July 6 Results

122-125 Two-Stroke: 1. Evan Miller (Warrensburg), 2. Dan Barry (Ravena), 3. Troy Miller (Warrensburg), 4. Hayden Zelich (Johnstown), 5. Nick Dedeo (Troy)

122-250cc Amateur: 1. Hagen Lilley (Warrensburg), 2. Skyler Shute (LaFayette), 3. Charles Clookey (East Dickinson), 4. Joey Argus (LaFayette), 5. Brandon Handy (Johnstown)

122-250cc Expert: 1. Kyle Pollak (Johnstown), 2. Mark Molesky (Esperance), 3. Harlen Hoose (Feura Bush), 4. Adam Handy (Johnstown), 5. Tyler Blowers (Fonda)

122-250cc Novice: 1. Chad Forstell (Scotia), 2. Gavin Walseman (Croghan), 3. Dan Barry (Ravena), 4. Lee Bond (West Winfield), 5. Jacob Zweifel (Waterville)

122-Open Amateur: 1. Charles Clookey (East Dickinson), 2. Sean Gillen (Saratoga Springs), 3. Joey Argus (LaFayette), 4. Brandon Handy (Johnstown)

122-Open Expert: 1. Harlen Hoose (Feura Bush), 2. Kyle Pollak (Johnstown), 3. Tyler Blowers (Fonda), 4. Adryan Pelosi (Johnstown), 5. Mark Molesky (Esperance)

122-Open Novice: 1. JT Vietri (Johnstown), 2. Max Sullivan (Ballston Spa), 3. Hayden Zelich (Johnstown), 4. Zachary Lewandowski (Hadley), 5. Jacob Zweifel (Waterville),

51cc Open (4-8): 1. Trevor David (Whitney Point), 2. Noah Gokey (Camden), 3. Blake Croniser (Boonville), 4. Soren Allen (Corinth), 5. Adam Handy (Johnstown)

51cc Pee-Wee Junior (4-6): 1. Blake Croniser (Boonville), 2. Soren Allen (Corinth)

51cc Pee-Wee Senior (7-8): 1. Trevor David (Whitney Point), 2. Noah Gokey (Camden), 3. Evan Darling (Gloversville), 4. Kip Simonds (Johnstown)

65cc Two-Stroke (7-11): 1. Maxx Miller (Johnstown), 2. Kaden Mcaffrey (Schaghticoke), 3. Kaiden Forrester (Waterville)

Collegeboy (17-24): 1. Dan Barry (Ravena), 2. Austin Natta (Hadley)

Junior Mini 59-85 Two-Stroke (9-11): 1. Jimmy Argus (LaFayette), 2. Maxx Miller (Johnstown), 3. Kaden Mcaffrey (Schaghticoke), 4. Kaiden Forrester (Waterville), 5. Kaiden Hughes (Malone)

Mini Quad (50cc production): 1. Lucas Etzl (New Berlin), 2. Chase Marek (Natural Bridge), 3. Blake Conroy (Saratoga Springs), 4. Ryder Flint (Potsdam)

Mini Quad (51-90cc production): 1. Alissa Duncan (East Berne), 2. Colten Gillespie (Wallkill), 3. Tyler Rizzo (Gloversville), 4. Rian Hynes (Esperance), 5. Kaiden Forrester (Waterville)

Open Mini (10-16): 1. Jake Owens (Frankfort), 2. Gavin Betts (Clifton Park), 3. Evan Miller (Warrensburg), 4. Charles Rose (Fonda), 5. Bennett Melita (Johnstown)

Plus 25 Amateur: 1. Sean Gillen (Saratoga Springs), 2. Ryan Rose (Broadalbin), 3. Jesse Bond Jr. (Burlington Flats), 4. Cory Brazee (Willet)

Plus 25 Expert: 1. Joseph Vitetta (Westerlo), 2. Brian Falzo (Johnsonville), 3. Adryan Pelosi (Johnstown), 4. Kyle Yetto (Hoosick Falls), 5. Harlen Hoose (Feura Bush)

Plus 25 Quad: 1. Jason Holbert (Burlington Flats)

Plus 30 Amateur: 1. Daniel Hogan (Corinth), 2. Josh Wayman (Otego), 3. Joel Christian (Mount Upton), 4. Gerald Playford (Gloversville), 5. Jason Cook (Johnstown)

Plus 30 Expert: 1. Andrew Tripple (West Winfield)

Plus 40 Expert: 1. Scott Phelps (Petersburg), 2. TJ Chicoski (Fultonville), 3. Michael Ward (Johnstown), 4. John Young (Apulia Station), 5. Jeffrey Burnett (Mount Upton)

Plus 45 Amateur: 1. Peter Lawrence (South Hero, Vt.), 2. Marc Forstall (Schenectady), 3. Michael Earl (Dexter), 4. Todd Shute (LaFayette), 5. Dominick Aldi Jr. (Cassville)

Plus 45 Expert: 1. Scott Phelps (Petersburg), 2. TJ Chicoski (Fultonville), 3. Michael Ward (Johnstown), 4. Jeffrey Burnett (Mount Upton), 5. Dale Lilley (Warrensburg)

Plus 50: 1. Mike Murray (Holland Patent), 2. Jeffrey Burnett (Mount Upton), 3. Peter Lawrence (South Hero, Vt.), 4. Kevin Amo Sr. (Taberg), 5. Dennis Fitzpatrick (Gloversville)

Quad Amateur: 1. Thomas Snyder (Schenevus), 2. Joshua Reff (Clayton), 3. Kyle Seamon (Burlington Flats), 4. Seth Reese (Holland Patent)

Quad Collegeboy (16-24): 1. Seth Reese (Holland Patent), 2. Thomas Snyder (Schenevus)

Quad Expert: 1. Theodore Vanbrink (Richfield Springs), 2. Ryan Frasier (Little Falls), 3. Michael Talbot (Edmeston), 4. Jeremiah Birdsall (Edmeston), 5. Travis Recore (Malone)

Quad Novice: 1. Corey Simmons (Edmeston), 2. Kyle Vanderwerker (Oneonta), 3. Cody Brown (Susquehanna, Pa.), 4. Allen McMullen (Oneonta), 5. Avery Curley (Troy)

Quad Schoolboy (10-16 modified): 1. Cody Milanese (Ballston Spa), 2. Kaylee Ross (Willet)

Schoolboy (12-16): 1. Charles Clookey (East Dickinson), 2. Hagen Lilley (Warrensburg), 3. Jake Owens (Frankfort), 4. Gavin Betts (Clifton Park), 5. Skyler Shute (LaFayette),

Senior Mini 79-85 Two-Stroke (12-15): 1. Jake Owens (Frankfort), 2. Bennett Melita (Johnstown), 3. Jack Barry (Ravena), 4. Daniel Clemens (Tully), 5. Nate Zook (Tully)

Women (85-250cc): 1. Jennifer Poulin (Lowville), 2. Emme Flint (Baldwinsville)

Monster Energy Supercross

CAROGA LAKE — A huge field of 242 riders was in attendance Wednesday for Monster Energy Supercross competition at Royal Mountain.

Nine area riders claimed wins in their respective classes.

Fonda’s Carter Petersen, Johnstown’s Kyle Pollak, Gloversville’s Salvatore Attigliato, Johnstown’s Ethan Cornell, Gloversville’s Shane Graham, Johnstown’s Michael Ward, Mayfield’s Jordan Miller, Northville’s Eric Junquera and Mayfield’s Andrew Ashbey all notched wins.

Pollak won the 122-open expert and 122-250 expert classes, while Petersen won the 122-250 amateur class and was second in both the 122-125 two-stroke and schoolboy classes.

Attigiato won the 122-open amateur class, Cornell won the mini quad 50cc class, Graham won the pit bike class and Ward was the top finisher in the plus-30 expert class.

Junquera (quad expert), Ashbey (quad novice) and Miller (quad schoolboy) also posted wins.

In addition to Pollak, one other rider won multiple classes Wednesday.

Earlville’s Tomek Jusianiec won the junior mini 9- to 11-year-old, mini 60 7- to 11-year old and mini 80 9- to 11-year-old classes.

Other winners included Scotia’s Brett Unser (122-125 two-stroke), Johnsonville’s David Nitto (122-250 novice), Ghent’s Sebastian Witherell (50cc 4-6), Cropseyville’s Xzavier Halse (50cc 7-8), Westerlo’s Blake Shaver (mini 80 12-15), Clifton Park’s Gavin Betts (open mini 10-16), Queensbury’s Edward Ladd III (plus-30 amateur), South Glens Falls’ Ron Nolin (plus-40 amateur), East Berne’s Alissa Duncan (mini quad 51-90cc), Victory Mills’ Scott Salls (quad amateur), Ballston Spa’s Brett Burns (schoolboy 12-16)

Several area riders posted top-five finishers.

In the 122-125 two-stroke class, Johnstown’s Hayden Zelich was third and Gloversville’s Devin Buyce was fifth.

Fonda’s Tyler Blowers was fifth in the 122-250 expert class.

In the 122-250 novice class, Gloversville’s Anthony Attigliato was third, Fonda’s Charles Rose was fourth and Gloversville’s Freddy Muhlberger was fifth.

Rose also was second in the open mini 10- to 16-year-old class, while Pattersonville’s Marc Hartje was third.

In the plus-30 expert class, Gloversville’s T.J. Chicoski was second and St. Johnsville’s Burton Wilson was third.

Gloversville’s Sean Dufel was fourth in the plus-30 amateur class, while Gloversville’s Sal Attigliato Jr. was third in the 50cc 4- to 6-year-old class.

Johnstown’s Maxx Miller was fifth in the junior mini 9- to 11-year-old class, while Dolgeville’s Jim George was fifth in the mini 60 7- to 11-year-old class.

Fonda’s Tyler Miller was second in the mini quad 50cc class, while Gloversville’s Tyler Rizzo was fifth in the mini quad 51-90cc class.

Gloversville’s Brent Muhlberger Jr. was fourth in the pit bike class.

In the plus-40 amateur class, Stratford’s Tom Hogan was fourth and Hagaman’s Joe Kulewicz was fifth.

Broadalbin’s Anthony Musto was second in the quad amateur class, while Gloversville’s Tyler Covey was second in the quad schoolboy class.

Monster Energy Supercross

at Royal Mountain Ski Area

July 3 Results

122-125 2-Stroke: 1. Brett Unser (Scotia), 2. Carter Petersen (Fonda), 3. Hayden Zelich (Johnstown), 4. Codi Russell (Oriskany Falls), 5. Devin Buyce (Gloversville)

122-250 Amateur: 1. Carter Petersen (Fonda), 2. Brett Burns (Ballston Spa), 3. Dustin Peterson (Fort Edward), 4. Erin Demers (Troy), 5. Sam Domery (Selkirk)

122-250 Expert: 1. Kyle Pollak (Johnstown), 2. Brian Falzo (Johnsonville), 3. Zachary Butkiewicz (Sussex, N.J.), 4. Frank Hempstead III (Westerlo), 5. Tyler Blowers (Fonda)

122-250 Novice: 1. David Nitto (Johnsonville), 2. Ashton Kreiger (West Sand Lake), 3. Anthony Attigliato (Gloversville), 4. Charles Rose (Fonda), 5. Freddy Mulberger (Gloversville)

122-Open Amateur: 1. Salvatore Attigliato (Gloversville), 2. Keith Hogan (South Glens Falls), 3. Carter Gibbons (Scotia), 4. Wyatt Leonard (Otego), 5. Josh Aubrey (Argyle)

122-Open Expert: 1. Kyle Pollak (Johnstown), 2. Billy DiCarlo (Southampton, Mass.), 3. Drew Cleveland (Howes Cave), 4. Zachary Butkiewicz (Sussex, N.J.), 5. Joseph Vitetta (Westerlo)

50cc (4-6): 1. Sebastian Witherell (Ghent), 2. Mason Stevenson, 3. Sal Attigliato Jr. (Gloversville), 4. Maxx King

50cc (7-8): 1. Xzavier Halse (Cropseyville), 2. Blake Patrick (Melrose), 3. Finn Smith (East Berne), 4. Tavin Wingard (Kerhonkson), 5. Triton Hofelich (East Berne)

Junior Mini (9-11): 1. Tomek Jusianiec (Earlville), 2. Brydon Broe (Queensbury), 3. Brady Rodecker (Scotia), 4. Kaden Mcaffrey (Schaghticoke), 5. Maxx Miller (Johnstown)

Mini 60 (7-11): 1. Tomek Jusianiec (Earlville), 2. Brady Rodecker (Scotia), 3. Kaden Mcaffrey (Schaghticoke), 4. Xzavier Halse (Cropseyville), 5. Jim George (Dolgeville)

Mini 80 (12-15): 1. Blake Shaver (Westerlo), 2. Brennan Rodecker (Scotia), 3. James Grace (Sheffield, Mass.), 4. Walt Hewins (Ashley Falls, Mass.), 5. Jacob Falzo (Johnsonville)

Mini 80 (9-11): 1. Tomek Jusianiec (Earlville), 2. Brydon Broe (Queensbury), 3. Jacob Mitchell, 4. Mason King

Mini Quad (50cc): 1. Ethan Cornell (Johnstown), 2. Tyler Miller (Fonda), 3. Lucas Etzl (New Berlin), 4. Hunter Duell (East Berne), 5. Chase Marek (Natural Bridge)

Mini Quad (51-90cc): 1. Alissa Duncan (East Berne), 2. Alex Etzl (New Berlin), 3. Colten Gillespie (Wallkill), 4. Madeliene Rose (Delanson), 5. Tyler Rizzo (Gloversville)

Open Mini (10-16): 1. Gavin Betts (Clifton Park), 2. Charles Rose (Fonda), 3. Marc Hartje (Pattersonville), 4. James Grace (Sheffield, Mass.), 5. Blake Shaver (Westerlo)

Pit Bike: 1. Shane Graham (Gloversville), 2. James Grace (Sheffield, Mass.), 3. Pat Mason (Troy), 4. Brent Mulberger Jr. (Gloversville),

5. Patrick Seaver

Plus 30 Amateur: 1. Edward Ladd III (Queensbury), 2. Ben Pasquini (Southampton, Mass.), 3. Earl Lyons (Ghent), 4. Sean Dufel (Gloversville), 5. Justin Lyndaker (Lowville)

Plus 30 Expert: 1. Michael Ward (Johnstown), 2. T.J. Chicoski (Fultonville), 3. Burton Wilson (St. Johnsville), 4. Thomas Albano (Westfield, Mass.)

Plus 40 Amateur: 1. Ron Nolin (South Glens Falls), 2. Edward Ladd Jr. (Hudson Falls), 3. Ryan Geeleher, 4. Tom Hogan (Stratford), 5. Joe Kulewicz (Hagaman),

Quad Amateur: 1. Scott Salls (Victory Mills), 2. Anthony Musto (Broadalbin)

Quad Expert: 1. Eric Junquera (Northville)

Quad Novice: 1. Andrew Ashbey (Mayfield), 2. Chris Reid (Marcy)

Quad Schoolboy (12-16): 1. Jordan Miller (Mayfield), 2. Tyler Covey (Gloversville)

Schoolboy (12-16): 1. Brett Burns (Ballston Spa), 2. Carter Petersen (Fonda), 3. Gavin Betts (Clifton Park), 4. David Nitto (Johnsonville), 5. Codi Russell (Oriskany Falls)

Maxx Miller races in the first junior mini 9- to 11-year-old moto during Saturday's Central New York Motocross Racers Association/Monster Energy Motocross event at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Mike Murray (42) leads the field out of the gate in the first plus-50 moto during Saturday's Central New York Motocross Racers Association/Monster Energy Motocross event at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Hayden Zelich powers through a corner in the first 122-open novice moto during Saturday's Central New York Motocross Racers Association/Monster Energy Motocross event at Royal Mountain Ski Area in Caroga Lake. (The Leader-Herald/Paul Wager)

COMMENTS