Bogdan, Wilson top finishers at Johnson Jog 5k road race

By PAUL WAGER

The Leader-Herald

JOHNSTOWN — Broadalbin’s Gregory Bogdan was the top overall finisher in the Johnson Jog 5k on May 18.

Bogdan finished the 3.1-mile course in a time of 17:23.

Chatham’s Eli Russo was second with a time of 17:34, Johnstown’s Jake Wesley (19:16) was third, Johnstown’s Alex Cwiakala (19:59) was fourth and Gloversville’s Jamie Spraker (20:51) was fifth.

Broadalbin’s Amanda Wilson was the top female finisher, placing eighth overall with a time of 21:15.

Fort Johnson’s Victoria Opalka (21:39) was second among women and 10th overall, Gloversville’s Jessica Brosat (22:54) was third and 14th overall, St. Johnsville’s Ashley Mettler (22:55) was fourth and 15th overall, and Tribes Hill’s Meghan Lozier (22:57) was fifth and 16th overall.

Russo also was the top finisher in the boys age 14-and-younger division with his time of 17:34. Fort Plain’s Mason Thalheimer (23:41) was second and Johnstown’s Brady Houser (33:28) was third.

In the girls age 14-and-younger division, Johnstown’s Madison King (27:01) was first, Johnstown’s Memphis Meher (43:51) was second and Johnstown’s Julia Kollar (1:06.37) was third.

Johnstown’s Jake Wesley (19:16) was first in the boys age 15-to-19 division, Johnstown’s Alex Cwiakala (19:59) was second and Canajoharie’s Michael Harris (21:02) was third.

In the girls age 15-to-19 division, Fultonville’s Kianna Hanson (26:30) was first, Johnstown’s Alexis Houser (28:19) was second and Gloversville’s Isabel Willis (33:36) was third.

Amsterdam’s Steven Cuomo topped the men’s age 20-to-29 division with his time of 22:49. Fonda’s Aidan Simonds (24:35) was second and Broadalbin’s Aaron Bagwell (35:04) was third.

In the women’s 20-to-29 age group, Opalka (21:39) was first, Mettler (22:55) was second and Lozier (22:57) was third.

Fultonville’s Devin Franklin (21:58) was the top finisher in the men’s age 30-to-39 division. Johnstown’s Scott Jeffers (27:39) was second and Johnstown’s Cedrik Kessler (31:50) was third.

In the women’s age 30-to-39 division, Brosat (22:54) was second, Gloversville’s Katie Gifford (24:51) was second and Albany’s Stephanie Long (25:04) was third.

Fort Plain’s Justin Thalheimer led the men’s 40-to-49 age group with a time of 21:26. Gloversville’s Milo Gifford (23:23) was second and Johnstown’s Eric Houser (27:06) was third.

In the women’s age 40-to-49 division, Gloversville’s Jennifer Desjardens (25:01) was first, Niskayuna’s Karen Taft (26:33) was second and Johnstown’s Tammy Patrick (30:33) was third.

Spraker (20:51) topped the men’s 50-to-59 age group, Amsterdam’s John Modoski (21:06) was second and New Hartford’s Joseph Long (22:08) was third.

In the women’s age 50-to-59 division, Caroga Lake’s Lynne Delesky (23:18) was first, Amsterdam’s Emily Etzkorn (24:24) was second and Caroga Lake’s Valerie Wilson (26:32) was third.

Gloversville’s Roy Mowrey led the men’s age 60-to-69 division with a time of 23:10. Johnstown’s George Bevington (23:27) was second and Amsterdam’s Ned Hirt (26:59) was third.

In the women’s age 60-to-69 division, St. Johnsville’s Donnalyn Shuster (30:59) was first, Johnstown’s Crystal Beekman (31:07) was second and Caroga Lake’s Elizabeth Mowrey (45:28) was third.

Galway’s Terry Smith (25:45) was the top finisher in the men’s 70-and-older age group. Johnstown’s Robert Fairman (34:10) was second and Halfmoon’s Ray Lee (43:02) was third.

Broadalbin’s Joan Boehme (51:57) was the top finisher in the women’s age 70-and-older division, while Gloversville’s Dorie Cast (54:21) was second.

In the team division, Unicorn Mafia was first, as Justin Thalheimer, Mason Thalheimer and Dorothea VanValkenburgh posted a combined time of 1:14.19. Melinda Elwood, Amy Thalheimer and Mary Kuehner were the team’s other members.

The Galloping Giffords (Milo Gifford, Katie Gifford and Parker Gifford) finished second with a combined time of 1:30.10. Mohawk Valley Orthopedics was third with a time of 1:44.49. The team included Karen Taft, Russell Cecil, Mary Bagwell, Robin Ricci, Jackie Nulty and Joan Boehme.

A total of 115 runners completed the race.

Johnson Jog

May 18

Overall Results

1. Gregory Bogdan (Broadalbin) 17:23, 2. Eli Russo (Chatham) 17:34, 3. Jake Wesley (Johnstown) 19:16, 4. Alex Cwiakala (Johnstown) 19:59, 5. Jamie Spraker (Gloversville) 20:51, 6. Michael Harris (Canajoharie) 21:02, 7. John Modoski (Amsterdam) 21:06, 8. Amanda Wilson (Broadalbin) 21:15, 9. Justin Thalheimer (Fort Plain) 21:26, 10. Victoria Opalka (Fort Johnson) 21:39, 11. Devin Franklin (Fultonville) 21:58, 12. Joseph Long (New Hartford) 22:08, 13. Steven Cuomo (Amsterdam) 22:49, 14. Jessica Brosat (Gloversville) 22:54, 15. Ashley Mettler (St. Johnsville) 22:55, 16. Meghan Lozier (Tribes Hill) 22:57, 17. Roy Mowrey (Gloversville) 23:10, 18. Stephanie Klausen (St. Johnsville) 23:12, 19. Bill Rowback (Gloversville) 23:15, 20. Lynne Delesky (Caroga Lake) 23:18, 21. Milo Gifford (Gloversville) 23:23, 22. George Bevington (Johnstown) 23:27, 23. Mason Thalheimer (Fort Plain) 23:41, 24. Emily Etzkorn (Amsterdam) 24:24, 25. Larissa Melendez (Amsterdam) 24:31, 26. Aidan Simonds (Fonda) 24:35, 27. Shawn Krutz (Gloversville) 24:46, 28. Katie Gifford (Gloversville) 24:51, 29. Jennifer Desjardens (Gloversville) 25:01, 30. Stephanie Long (Albany) 25:04, 31. Lisa Lauritsen (Little Falls) 25:41, 32. Jessica Simonds (Gloversville) 25:44, 33. Terry Smith (Galway) 25:45, 34. Paul Ligon (Gloversville) 25:48, 35. Kianna Hanson (Fultonville) 26:30, 36. Karen Taft (Niskayuna) 26:33, 37. Sebastian Handy (Little Falls) 26:55, 38. Ned Hirt (Amsterdam) 26:59, 39. Madison King (Johnstown) 27:01, 40. Eric Houser (Johnstown) 27:06, 41. Valerie Wilson (Caroga Lake) 26:32, 42. Francis Kwiatkowski (Mayfield) 27:37, 43. Scott Jeffers (Johnstown) 27:39, 44. Alyssa Craig (Fonda) 27:41, 45. Rosemary Harris (Canajoharie) 28:13, 46. Rebecca Hancock (Fultonville) 28:15, 47. Alexis Houser (Johnstown) 28:19, 48. Alanna Mowrey (Caroga Lake) 28:22, 49. Dorothea VanValkenburgh (St. Johnsville) 29:12, 50. Allison Craig (Fonda) 29:30, 51. Heather Keller (Amsterdam) 29:40, 52. Yuri Isei (Johnstown) 29:47, 53. Aiden Monroe (Edinburg) 29:57, 54. Amanda DuMont (Gloversville) 30:18, 55. Tammy Patrick (Johnstown) 30:33, 56. Kayoko Lomanto (Gloversville) 30:39, 57. Donnalyn Shuster (St. Johnsville) 30:59, 58. Crystal Beekman (Johnstown) 31:07, 59. Susanne Kessler (Johnstown) 31:45, 60. Cedrik Kessler (Johnstown) 31:50, 61. Heather Mello (Gloversville) 31:54, 62. Katelyn Hanson (Fultonville) 32:14, 63. Les Chase (Canajoharie) 32:16, 64. Melinda Elwood (Bainbridge) 32:21, 65. Tabetha Angus (St. Johnsville) 32:40, 66. Richard Prew (Fultonville) 32:41, 67. Joseph Raczes (Amsterdam) 32:47, 68. Anne Payette (Fultonville) 33:00, 69. Thomas Dona (Gloversville) 33:24, 70. Brady Houser (Johnstown) 33:28, 71. Isabel Willis (Gloversville) 33:36, 72. Robert Fairman (Johnstown) 34:10, 73. Alexis Smith (Broadalbin) 34:14, 74. Jason Smith (Broadalbin) 34:16, 75. Aaron Bagwell (Broadalbin) 35:04, 76. Amy Thalheimer (Fort Plain) 35:22, 77. Leandra Smith (Johnstown) 35:48, 78. Russell Cecil (Fort Johnson) 35:58, 79. Beth DeRosa (Johnstown) 36:02, 80. Genevieve Aldi (Johnstown) 36:03, 81. William Lomanto (Gloversville) 36:08, 82. Sarah Spritzer (Johnstown) 36:30, 83. John Newell Jr. (Amsterdam) 36:51, 84. Jennifer Ligon (Gloversville) 37:02, 85. Cindy Chase (Canajoharie) 37:43, 86. Kathy Bagwell (Hagaman) 38:39, 87. Smokey Feldman (Johnstown) 39:09, 88. Kaitlyn Simonds (Fonda) 40:59, 89. Parker Gifford (Gloversville) 41:56, 90. Travis D’Amore (Gloversville) 42:04, 91. Mary Bagwell (Broadalbin) 42:18, 92. Jessica Hayes (Gloversville) 42:49, 93. Ray Lee (Halfmoon) 43:02, 94. Kaleb Hayes (Gloversville) 43:45, 95. Mandi Bleyl (Johnstown) 43:46, 96. Vicki Everleth (Fort Plain) 43:49, 97. Memphis Meher (Johnstown) 43:51, 98. Tammie Weiterschan (Broadalbin) 43:59, 99. Bernadette Williams (Mayfield) 44:42, 100. Elizabeth Mowrey (Caroga Lake) 45:28, 101. Kathy Swatt (Johnstown) 45:30, 102. Jarred Aldi (Johnstown) 47:08, 103. Declan McClements (Johnstown) 47:51, 104. Salena Bleyl (Johnstown) 47:52, 105. Heather Tomlinson (Johnstown) 48:51, 106. Jennifer Monroe (Edinburg) 49:09, 107. Robin Ricci (Hagaman) 50:05, 108. Jackie Nulty (Hagaman) 51:55, 109. Joan Boehme (Broadalbin) 51:57, 110. Gregory Kollar (Johnstown) 52:39, 111. Mary Kuehner (St. Johnsville) 53:57, 112. Dorie Cast (Gloversville) 54:21, 113. Andra Kollar (Johnstown) 1:00:04, 114. Julia Kollar (Johnstown) 1:06:37, 115. Jessica Henry McClements (Johnstown) 1:08:11

COMMENTS