Area boys lacrosse players named all-stars

Johnstown's Josh Hoyt (22) keeps the ball in play along the end line as Cambridge's Aiden Gifford (24) closes on the play during Wasaren League action Friday at Knox Field. (The Leader-Herald/James A. Ellis)

Several Amsterdam and Johnstown boys lacrosse players were among those named to the recently announced Foothills Council and Wasaren League all-star teams.

The Sir Bills, who won the Wasaren League title, had 11 players named to the all-star team.

Junior attackers Trevor Murphy and Josh Hoyt, junior face-off specialist MJ Heroth, junior defender Charlie Gagliardo and senior long-stick midfielder Nate Schrom all earned first-team honors for Johnstown.

Junior Zach Serpa (attack), sophomore Chase Benton (midfield), junior Adam Horan (defense) and sophomore Kyle Salamack (goalie) were named to the second team for the Sir Bills, while freshman Ethan Petrie (defense) and sophomore Cayden Mureness (midfield) were named honorable mention.

Amsterdam senior goalie Matthew Johnson was named to the Foothills Council second team.

Nate Schrom was recently named first team Wasaren League all-stars. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Foothills Council

Queensbury placed seven players on the Foothills Council first team.

Paul Wright, Alex Chrigwin, Sean Collins, Liam O’Mara, Alex Stehle, Aiden Cunningham and Kellen Gannon all earned first-team honors for the Spartans.

Noah Rourke, Justin Carte, Reese Tavares and Ben Follos were named to the first team for Schuylerville, which won the Section II Class D title.

Rounding out the first-team selections were Glens Falls’ Hogan Fox andThompson Collins

Johnstown faceoff specialist MJ Heroth, left, recently was named a first-team Wasaren League all-star. (The Leader-Herald/Paul Wager)

In addition to its first-team honorees, Queensbury also had Connor White, Jake Howard, Jordan Ziegler and Josh Demattos earn second-team honors.

Schuylerville’s Tyler Bowen, Drew Phillips and Riley Tavares were named to the second team, along with Glens Falls’ David Barclay, Sam Hogan and Coleman Leland.

Rounding out the second team were South Glens Falls’ Sam Benedetto, Scotia-Glenville’s James Almond and South Glens Falls’ Jack Paton.

Queensbury’s Nick Pereau was named honorable mention, along with Schuylerville’s Seth Mattice, Jack Nemer and Stratton Sherman.

Rounding out the honorable-mention selections were Glens Falls’ Carter Vandermiden; South Glens Falls’ Cullen Krug, Zack LaFave, Cole Dennis and Joe Johnson; and Scotia-Glenville’s Paul Burns, Liam Burke and Dante Coppola.

Johnstown’s Charlie Gagliardo (8) and Trevor Murphy (bottom photo) was recently named first team Wasaren League all-star. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Wasaren League

Greenwich had Luke Pemrick, Chris Albrecht, Henry Gartner and Matt Telesco named to the Wasaren League first team, while Voorheesville had Ian Owens, Jake Palmer, Josh Hanlon, Jacob Sheridan and Evan O’Connor named first-team all-stars.

Rounding out the first team was Cambridge’s Gabriel Sgambettera.

Greenwich also had Phil Grimes, Matt Ginart, Jake Niles and Sam Whiting selected for the second team, while Maple Hill-Ichabod Crane’s Tai Ryan, Tyler Walker and Zach Eveleth also earned second-team honors.

Rounding out the second-team selections were Cambridge’s Jamie Olvera, Soyer Mattson and Calvin Schneider; Hoosick Falls’ Zach Cahill and Jacob Travis; and Voorheesville’s Trevor Relyea.

Johnstown’s Trevor Murphy (1) was recently named first team Wasaren League all-star.

Cambridge’s Cole Murray, Bryce LeBarron, Rylie Burr and Daniel Blanchfield were named honorable mention, while Voorheesville’s Trevor Guilmette, Aiden Crouse, Dan Kekis and Bryce Jones.

Rounding out the honorable-mention selections were Maple Hill-Ichabod Crane’s JT Breen, Jack Sherwood and Karsen Randall; Lansingburgh’s Calvin Welch and Collin Ward; Hoosick Falls’ Liam McGarvin and Tanner Music; and Greenwich’s Max Dixson and Liam Kelleher.

2019 Foothills Council Boys Lacrosse All-Stars

First Team

Attack: Paul Wright (Queensbury), Hogan Fox (Glens Falls), Noah Rourke (Schuylerville)

Midfield: Justin Carte (Schuylerville), Alex Chirgwin (Queensbury), Sean Collins (Queensbury)

Faceoff Specialist: Thompson Collins (Glens Falls)

Long-Stick Midfield: Reese Tavares (Schuylerville)

Short-Stick Defensive Midfield: Aiden Cunningham (Queensbury)

Defense: Liam O’Mara (Queensbury), Alex Stehle (Queensbury), Ben Follos (Schuylerville)

Goalie: Kellen Gannon (Queensbury)

Second Team

Attack: Connor White (Queensbury), Sam Benedetto (South Glens Falls), Tyler Bowen (Schuylerville)

Midfield: Drew Phillips (Schuylerville), David Barclay (Glens Falls), James Almond (Scotia-Glenville)

Faceoff Specialist: Jake Howard (Queensbury)

Long-Stick Midfield: Jordan Ziegler (Queensbury),

Short-Stick Defensive Midfield: Sam Hogan (Glens Falls)

Defense: Coleman Leland (Glens Falls), Josh Demattos (Queensbury), Jack Paton (Glens Falls)

Goalie: Riley Tavares (Schuylerville), Matthew Johnson (Amsterdam)

Honorable Mention

Nick Pereau (Queensbury), Seth Mattice (Schuylerville), Jack Nemer (Schuylerville), Stratton Sherman (Schuylerville), Carter Vanderminden (Glens Falls), Cullen Krug (South Glens Falls), Zack LaFave (South Glens Falls), Cole Dennis (South Glens Falls), Joe Johnson (South Glens Falls), Paul Burns (Scotia-Glenville), Liam Burke (Scotia-Glenville), Dante Coppola (Scotia-Glenville)

2019 Wasaren League Boys Lacrosse All-Stars

First Team

Attack: Trevor Murphy (Johnstown), Josh Hoyt (Johnstown), Luke Pemrick (Greenwich), Chris Albrecht (Greenwich)

Midfield: Ian Owens (Voorheesville), Henry Gartner (Greenwich), Gabriel Sgambettera Cambridge), Jake Palmer (Voorheesville)

Faceoff Specialist: MJ Heroth (Johnstown)

Short-Stick Defensive Midfield: Josh Hanlon (Voorheesville)

Defense: Charlie Gagliardo (Johnstown), Matt Telesco (Greenwich), Jacob Sheridan (Voorheesville)

Goalie: Evan O’Connor (Voorheesville)

Long-Stick Midfield: Nate Schrom (Johnstown)

Second Team

Attack: Zach Serpa (Johnstown), Jamie Olvera (Cambridge), Soyer Mattson (Cambridge), Zach Cahill (Hoosick Falls)

Midfield: Sam Whiting (Greenwich), Calvin Schneider (Cambridge), Tai Ryan (Maple Hill-Ichabod Crane), Chase Benton (Johnstown)

Faceoff Specialist: Jake Niles (Greenwich)

Short-Stick Defensive Midfield: Jacob Travis (Hoosick Falls)

Long-Stick Midfield: Trevor Relyea (Voorheesville), Tyler Walker (Maple Hill-Ichabod Crane)

Defense: Phil Grimes (Greenwich), Adam Horan (Johnstown), Zach Eveleth (Maple Hill-Ichabod Crane)

Goalie: Matt Ginart (Greenwich), Kyle Salamack (Johnstown)

Honorable Mention

Attack: Aiden Crouse (Voorheesville), Liam Kelleher (Greenwich), Dan Kekis (Voorheesville), Jack Sherwood (Maple Hill-Ichabod Crane), Collin Ward (Lansingburgh), Bryce Jones (Voorheesville)

Midfield: Cayden Mureness (Johnstown), Bryce LeBarron (Cambridge), Calvin Welch (Lansingburgh)

Faceoff Specialist: Liam McGarvin (Hoosick Falls)

Long-Stick Midfield: Max Dixson (Greenwich), Rylie Burr (Cambridge)

Defense: Ethan Petrie (Johnstown), Trevor Guilmette (Voorheesville), JT Breen (Maple Hill-Ichabod Crane), Cole Murray (Cambridge)

Goalie: Daniel Blanchfield (Cambridge), Karsen Randall (Maple Hill-Ichabod Crane), Tanner Music (Hoosick Falls)

COMMENTS