Area riders post solid showings at Twister Valley

FORT PLAIN — Through the first two events of the season, Mother Nature has gotten the best of Twister Valley Sports Complex.

The track’s first event of the season, scheduled for April 28 was canceled and weather shortened the first race of the season Sunday.

All classes in Sunday’s Central New York Motocross Racers Association event completed just one of the two scheduled motos due to the wet weather conditions.

Three area riders claimed wins on Sunday.

Johnstown’s Maxx Miller won the junior mini 9-to-11-year-old and 65cc 7-to-11 two-stroke classes, while Fultonville’s T.J. Chicoski won the plus-40 expert and plus-45 expert classes.

Johnstown’s Bennett Melita won the senior mini 12-to-15-year-old class.

In addition to Miller and Chicoski, five other riders claimed wins in multiple classes Sunday.

Ravena’s Dan Barry picked up wins in the collegeboy and 122-250cc novice classes, Cropseyville’s Xzavier Halse won the 51cc pee wee senior 7-and-8-year-old class and the 51cc open 4-to-8-year-old class, Clayville’s Chad Hartman won the plus-25 amateur and plus-30 amateur classes, and LaFayette’s Skyler Shute won the schoolboy and 122-250cc amateur classes.

Schenevus’ Thomas Snyder won the quad amateur and quad schoolboy classes.

In the other quad classes, Edmeston’s Corey Simmons (quad novice), Edmeston’s Mike Talbot (quad expert), Windsor’s Brandon Avery (plus-25 quad), New Berlin’s Lucas Etzl (mini quad 50cc production), Wallkill’s Colten Gillespie (mini quad 51-90cc production) and East Worcester’s Remington Shafer (quad schoolboy)

Other winners included Ghent’s Sebastian Witherell (51cc pee wee junior 4-6, West Winfield’s Andrew Tripple (plus-30 expert), Mount Upton’s Jeffery Burnett (plus-50), Gansevoort’s Ryder Abare (122-250 two-stroke) and Bainbridge’s Robbie Burnett (122-open novice).

Several area riders posted top-five finishes.

Fonda’s Tim Wilmot was second in the junior mini 9-to-11-year-old class and fourth in the open mini class.

In the 122-250 two-stroke class, Gloversville’s Reid Persch was third and Fultonville’s Ryley Cary was fourth.

Johnstown’s J.T. Vietri was third in the 122-250cc novice class and fourth in the 122-open novice class.

Twister Valley is scheduled to host its first nightcross event of the season July 19 and its second CNYMRA event of the season on July 21.

CNYMRA

at Twister Valley Sports Complex

51cc Pee Wee Junior (4-6): 1. Sebastian Witherell (Ghent)

51cc Pee Wee Senior (7-8): 1. Xzavier Halse (Cropseyville), 2. Noah Gokey (Osceola)

51cc Open (4-8): 1. Xzavier Halse (Cropseyville), 2. Noah Gokey (Osceola), 3. Sebastian Witherell (Ghent)

65cc Two-Stoke (7-11): 1, Maxx Miller (Johnstown), 2. Kaden Mcaffrey (Schaghticoke), 3. Kaiden Forrester (Waterville), 4. Benjamin Franco (Yorktown Heights)

Junior Mini (9-11): 1. Maxx Miller (Johnstown), 2. Tim Wilmot (Fonda), 3. Kaden Mcaffrey (Schaghticoke), 4. Jacob Clemsens (Tully), 5. Benjamin Franco (Yorktown Heights)

Senior Mini (12-15): 1. Bennett Melita (Johnstown), 2. Jack Barry (Ravena), 3. Trevor Barrett (Stuyvesant), 4. Tommy Pumilia (Waterville), 5. Daniel Clemens (Tully)

Open Mini: 1. Charles Rose (Fonda), 2. Tommy Pumilia (Waterville), 3. Jack Barry (Ravena), 4. Tim Wilmot (Fonda)

Schoolboy: 1. Skyler Shute (LaFayette), 2. Nicholas Susice (Glenfield), 3. Jeremy Morey Jr. (West Monroe), 4. Kade Ozog (Poland), 5. Ryder Abare (Gansevoort)

Collegeboy: 1. Dan Barry (Ravena)

Plus-25 Amateur: 1. Chad Hartman (Clayville)

Plus-30 Amateur: 1. Chad Hartman (Clayville), 2. Wesley Westmeyer (Sauquoit)

Plus-30 Expert: 1. Andrew Tripple (West Winfield), 2. Randy Ovitt (Marietta)

Plus-40 Expert: 1. T.J. Chicoski (Fultonville), 2. Randy Ovitt (Marietta), 3. Jeffrey Burnett (Mount Upton)

Plus-45 Expert: 1. T.J. Chicoski (Fultonville), 2. Jeffrey Burnett (Mount Upton)

Plus-50: 1. Jeffery Burnett (Mount Upton)

122-250cc Two-Stroke: 1. Ryder Abare (Gansevoort), 2. Dan Barry (Ravena), 3. Reid Persch (Gloversville), 4. Ryley Cary (Fultonville)

122-250cc Novice: 1. Dan Barry (Ravena), 2. Ryan Neidhart (Waterville), 3. J.T. Vietri (Johnstown), 4. Nicholas Susice (Glenfield), 5. Jeremy Morey Jr. (West Monroe)

122-250cc Amateur: 1, Skyler Shute (LaFayette), 2. Kade Ozog (Poland)

122-Open Novice: 1. Robbie Burnett (Bainbridge), 2. Ryan Neidhart (Waterville), 3. Ryder Abare (Gansevoort), 4. J.T. Vietri (Johnstown), 5. Nicholas Susice (Glenfield)

Quad Novice: 1. Corey Simmons (Edmeston), 2. Allen McMullen (Maryland), 3. Cody Brown (Susquehanna, Pa.), 4. Kyle Vandewerka (Oneonta), 5. Joey Bessette (Utica)

Quad Amateur: 1. Thomas Snyder (Schenevus)

Quad Expert: 1. Mike Talbot (Edmeston), 2. Theodore VanBrink (Richfield Springs), 3. Ryan Frasier (Little Falls)

Quad Collegeboy: 1. Thomas Snyder (Schenevus)

Plus-25 Quad: 1. Brandon Avery (Windsor)

Mini Quad (50cc production): 1. Lucas Etzl (New Berlin), 2. Myles Tougas (Bainbridge)

Mini Quad (51-90cc production): 1. Colton Gillespie (Wallkill), 2. Alex Etzl (New Berlin), 3. Caiden McFee (Schoharie), 4. Nathaniel Kadlic (Cobleskill), 5. Brooklyne Brown (Cortland)

Quad Schoolboy: 1. Remington Shafer (East Worcester), 2. Justin Lasher (Remsen), 3. Kaylee Ross (Willet), 4. Caiden McFee (Schoharie)

COMMENTS