×

Galway, FP/OESJ split WAC track meet

GALWAY — Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville and Galway split the Western Athletic Conference track and field meet Monday at Galway High School.

The Galway girls defeated Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 83-34, while the Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville boys topped Galway 86-45.

Rachel Wnuk was a triple individual winner for the Galway girls, collecting victories in the 100-meter high hurdles, high jump and triple jump. She also ran a leg on the victories 400-meter relay.

Sarah Earnst picked up two individual wins for the Golden Eagles with her victories in the 100- and 200-meter dashes.

Cheyanne Wahl and Quinn Jones posted wins for the Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville girls.

Wahl won the 400-meter intermediate hurdles, while Jones took home the victory in the discus.

Holden Decker picked up two individual victories for the Galway boys, taking first in the 1,600 and 800-meter runs.

Mekhi Lanier, Joe Lemoine and Hunter Logan were double winners for the Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville boys.

Lanier topped the field in the 100- and 200-meter dashes, while Lemoine won the long jump and triple jump and Logan swept the shot put and discus throws.

Girls

Galway 83,

Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 34

3200 relay: Fort Plain-Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville (Karker, Herron, Hogan, Briggs), 12:31

100HH: Rachel Wnuk (G), 18.1

100: Sarah Ernst (G), 13.6.

1500: Emma Jordan (G), 5:46.

400 relay: Galway (Wnuk, Meisenburg, LaCeraius, Ernst(, 57.1.

400: Emma Spardo (G), 1:12.9.

400 IH: Cheyanne Wahl (FPOESJ), 1:37.2.

800: Samantha Grant (G), 2:55.

200: Sarah Ernst (G), 28.9.

3000: Emma Jordan (G), 12:36.

1600 relay: Galway, 4:50.3

Long jump: Jade Sicluna (G), 12-07 1/2.

High jump: Rachel Wnuk (G), 4-10.

Discus: Quinn Jones (FPOESJ), 73-06 3/4.

Shot put: Aila Bishop (G), 28-0.

Triple jump: Rachel Wnuk (G), 29-08 1/2.

Boys

Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 86,

Galway 45

3200 relay: Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, 11:41.9.

110 HH: Deegan Eggleston (FPOESJ), 21.4.

100: Mekhi Lanier (FPOESJ), 11.7.

1600: Holden Decker (G), 4:47.3.

400 relay: Galway, 49.0.

400: Adam Smith (G),

400 IH: Owin Landry (FPOESJ), 1:16.1.

800: Holden Decker (G), 2:09.1.

200: Mekhi Lanier (FPOESJ), 23.9.

3200: Zach Mosher (FPOESJ), 12:16.5.

1600 relay: Galway, 4:02.

Long jump: Joe Lemoine (FPOESJ), 16-04 1/4.

High jump: Charlie Clarke (G), 5-02.

Discus: Hunter Logan (FPOESJ), 100-01-1/2.

Shot put: Hunter Logan (FPOESJ), 41-06.

Triple jump: Joe Lemoine (FPOESJ), 35-06.

COMMENTS