Fonda-Fultonville sweeps WAC meet

FORT PLAIN — Fonda-Fultonville’s Emilia Vardai-Davidson and Notre Dame-Bishop Gibbons’ Nelon Priest turned in standout performances in a Western Athletic Conference double-dual meet Thursday at the Fort Plain Sports Complex.

Vardai-Davidson scored four individual victories to lead the Lady Braves to a sweep over host Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville and Notre Dame-Bishop Gibbons, while Priest won three individual events and anchored a relay team as the Knights fell to both teams with Fonda-Fultonville taking home victories over both squads.

Vardai-Davidson was victorious in the 100-meter high hurdles (18.5), 400-meter intermediate hurdles (1:18.9), long jump (14-07 and the triple jump (30-11). Haley Clear posted two victories for the Lady Braves, winning the 1,500-meter run (5:41.9) and the 3,000-meter run (12:13.8).

For host Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, Molli Bates won the 400-meter dash (1:10.8),, while Cass Herron won the 200 (30.2) and Quinn Jones won the discus (82-07).

Emma Helfrich was the lone winner for Notre Dame-Bishop Gibbons, taking home victory in the high jump with a height of 4-06.

Priest scored individual victories in the 100 (11.6), 200 (24.3) and the long jump (18-06) while teaming with Nacier Hundley, Ben Verbicky and Will Lawson to win the 400-meter relay with a time of 47.1.

Liam Viscosi and Shane Viscosi were double individual winners for Fonda-Fultonville.

Liam Viscosi won the 110-meter high hurdles (17.3) and the 400-meter intermediate hurdles (1:03.7), and Shane Viscosi won the 1,600-meter run (4:52.5) and the 3,200 (10:58.5).\

Mekhi Lanier, Joey LeMoine and Hunter Logan posted victories for host Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville.

Lanier won the 400-meter dash (57.7), while LeMoine won the triple jump (37-02) and Logan won the shot put with a throw of 40-05 1/2.

Boys

Fonda-Fultonville 93,

Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 48

Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 102,

Notre Dame-Bishop Gibbons 36

Fonda-Fultonville 109, Notre Dame-Bishop Gibbons 28

3200 relay: Fonda-Fultonville (Cline, Booth, McCrea, Hunter), 9:24.5.

110HH: Liam Viscosi (FF), 17.3.

100: Nelon Priest (NDBG), 11.6

1600: Shane Viscosi (FF), 4:52.5.

400 relay: Notre Dame-Bishop Gibbons (Priest, Hundley, Verbicky, Lawson), 47.1.

400: Mekhi Lanier (FPOESJ), 57.7.

400IH: Liam Viscosi (FF), 1:03.7.

800: Trevor Cline (FF), 2:26.7.

200: Nelon Priest (NDBG), 24.3.

3200: Shane Viscosi (FF), 10:58.5.

1600 relay: Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville (O. Aromtheerapo, C. Welch. A. Jefferson, M. Lanier), 3:57.1.

Shot put: Hunter Logan (FPOESJ), 40-5 1/2.

Discus: Alex Saltsman (FF), 118-06.

Long jump: Nelon Priest (NDBG), 18-06.

Triple jump: Joey LeMoine (FPOESJ), 37-02.

High jump: Mitch Araya (FF), 5-08.

Pole vault: Carter Petersen (FF), 10-0.

Girls

Fonda-Fultonville 83,

Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 48

Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 85,

Notre Dame-Bishop Gibbons 35

Fonda-Fultonville 111, Notre Dame-Bishop Gibbons 20

3200 relay: Fonda-Fultonville (Roman, Gray, Clear, Snell), 11:48.6.

100HH: Emilia Vardai-Davidson (FF), 18.5.

100: Alyssa Duval (FF), 14.6.

1500: Haley Clear (FF), 5:41.9.

400 relay: Fonda-Fultonville (Duval, Vainauskas, Petersen, Cranker), 57.9.

400: Molli Bates (FPOESJ), 1:10.8.

400IH: Emilia Vardai-Davidson (FF), 1:18.9.

800: Kimberlee Snell (FF), 2:59.2.

200: Cass Herron (FPOESJ), 30.2.

3200: Haley Clear (FF), 12:13.8.

1600 relay: Fonda-Fultonville (Petersen, Nichols, Vainauskas, Gray), 4:51.5.

Shot put: Stella Williams (FF), 26-11.

Discus: Quinn Jones (FPOESJ), 82-07.

Long jump: Emilia Vardai-Davidson (FF), 14-07.

Triple jump: Emilia Vardai-Davidson (FF), 30-11.

High jump: Emma Helfrich (NDBG), 4-06.

Pole vault: Not contested.

Watervliet Invitational

WATERVLIET — Schenectady and Shaker won the team titles at the Watervliet Invitational Thursday at Watervliet High School.

Schenectady won the boys title over Shaker 133-102, while Shaker outdistanced Greenwich to capture the girls title, 133-94.5.

The Johnstown girls placed ninth in the team standings with 21.5 points, while Gloversville placed 15th with three points.

The Johnstown boys finished sixth with 37 points, while Canajoharie was eighth with 26 and Gloversville tied for 15th with one point.

The Sir Bills’ 1,600-meter relay team of Sebastian Mills, Nolan Hayes, Matthew Boyle and Trey Stover placed second at the meet with a time of 3:37.03, while the 400-meter relay team of Evan White, Boyle, Julian Marte and Stover was fourth with their time of 47.01.

Mills added a fourth place finish in the 1,600-meter run (4:41.1) and a fourth place finish in the pole vault (10-06) to his credits, while Boyle was third in the high jump (5-08) and Marte placed sixth in the 400-meter intermediate hurdles (1:07.99).

Brady VanAernam finished third in the shot put with a toss of 39-07.5 and was fourth in the discus with a throw of 113-04 for Johnstown.

Canajoharie’s 1,600-meter relay team of Marcus Johnson, Andrew Ferguson, Austin Ferrara and Patrick Meunier placed sixth with a time of 3:48.46, while the 3,200 relay team of Ferguson, Meunier, Ty Peru and Jared Bentz finished fifth with a time of 9:29.63.

Johnson finished second in the triple jump with a leap of 42-04.5 and was third in the 400-meter intermediate hurdles with a time of 1:02.96.

Ferguson placed second in the 400-meter intermediate hurdles with his time of 1:01.53 and Luke Sunderland placed sixth in the 110-meter high hurdles with his time of 19.02.

Skyler Reed accounted for Gloversville’s scoring with is sixth-place finish in the 800 with a time of 2:13.34.

On the girls side, Johnstown’s 1,600-meter relay team of Jenna Thompson, Talia Anderson, Molly Lake and Abigail Gottung finished third with a time of 4:24.73, while the 3,200-meter relay team of Sarah Smith, Carolyn Fitzpatrick, Lake and Gottung placed fourth with a 10:54.77.

Gottung finished third in the 400-meter intermediate hurdles with a time of 1:11.33, while Thompson was sixth in the 100-meter dash in 14.10 and Smith placed sixth in the 3,000 with her time of 12:11.34.

Anderson and Molly Hotaling finished in a four-way tie for fourth in the high jump, clearing the bar at 4-03.

For Gloversville, the 400-meter relay team of Alecea Jones, Novelana Rivera-Bills, Macey Salvione and Rhea Winter placed fifth with a time of 56.29.

Salvione also finished sixth in the triple jump with a leap of 32-02.

COMMENTS