×

Section II Basketball Tournaments: Area hoop teams set for sectionals

While Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville and Gloversville are idle after receiving first-round byes in the respective brackets, seven local boys basketball teams will begin their quest for sectional championships this week.

Amsterdam, Fonda-Fultonville, Johnstown, Mayfield, Canajoharie and Northville all host first-round games, while Fort Plain, which won a Class C play-in game over Galway, will take to the road for their opening-round game.

Broadalbin-Perth also qualified for sectional competition but was eliminated by Greenville, 71-51, Friday night.

Galway also made a bid to reach the Class C opening round but fell short against Fort Plain, 62-57.

Class A First Round

No. 7 Amsterdam vs.

No. 10 Ballston Spa

at Amsterdam H.S.

Wednesday, 7 p.m.

The Amsterdam Rams (10-10) will look to secure a spot in the Section II Class A quarterfinals Wednesday when they face Suburban Council contender Ballston Spa (7-13).

The Rams have come on strong in the late season with the addition of junior varsity call-up Yandell Vazquez, who has recorded five-straight double-digit scoring performances and 13 3-pointers.

He adds support to leading scorer Peyton Ausfeld, who has 189 points this season with high games of 27 and 23 points and 26 3-pointers. Caydren Gravely has also been key in a balanced Amsterdam scoring attack with 171 points, while Jeff Brennan and Damion Colon have connected for 163 apiece. Colon also has delivered 31 3-pointers.

The Scotties are led by junior Keegan Zoller and senior Luke Alteri, who have combined for 95 of the teams 154 3-pointers on the season.

The winner of Wednesday’s matchup will move on to face second-seeded Gloversville in the quarterfinals at Hudson Valley Community College next Sunday.

Class A Quarterfinals

No. 2 Gloversville vs. No. 7 Amsterdam/No. 10 Ballston Spa winner

at Hudson Valley Community College

Sunday, Feb. 24, 4:30 p.m.

Gloversville enters the Class A tournament as the second seed with an 18-2 record.

“I think it is well deserved. We had a case for the number one seed as well,” Gloversville coach Aric Kucel said. “We finished the season off 18-2 and it has been a great season for our program. We are excited but we have a lot of work to do and we will be ready to go next Sunday.”

Juniors Dante Bouchard and Joey Rowback hit the 1,000-point milestone for the Dragons this season.

Bouchard is averaging 26.2 points per game (523 points) and is ranked second in Section II in 3-pointers with 89.

Rowback has averaged 22.2 points per game (443 points) with 38 3-pointers and has been a force under the basket as well.

Julien Deumaga and Anderson Jones have also been major contributors to the Dragons success. Deumaga has led the team in rebounding and has delivered a 33-point performance against Johnstown, while Jones is the floor general for the Dragons, leading the team in assists, while knocking down 18 3-pointers and scoring 145 points.

Gloverville’s bench has played an active role with Kadyn Ruggeri, Andre Stanfield, Jaret Warner and Sam Getman making contributions.

Class B First Round

No. 5 Fonda-Fultonville vs. No. 12 Coxsackie-Athens

at Fonda-Fultonville H.S.

Tuesday, 7 p.m.

Fonda-Fultonville will be looking to snap a two-game losing streak as they enter a tough Class B bracket.

The Western Athletic Conference Hudson Division champions and fifth-seeded Braves (16-4) will take on No. 12 Coxsackie-Athens (13-7) of the Patroon Conference.

The Indians are led by Gil Bell with 291 points, while Killian and Kane Schrader have both hit 21 3-pointers this season, scoring 181 points and 157 points respectively.

Jackson Atty is leading Fonda-Fultonville with a 21.8 points per game average (414 points) and 78 3-pointers to go with shooting 82 percent from the free-throw line.

The Braves’ big man Andrew Georgia has hit for 166 points this season, while John Mancini has hit for 149, Angelo Canale 139 and Mitch Araya has 104 points.

Class B First Round

No. 7 Johnstown vs. No. 10 Tamarac

at Johnstown H.S.

Tuesday, 76 p.m.

Coming off a third place finish in the Foothills Council standings, Johnstown (11-9) starts the Class B tournament at home as the seventh seed against No. 10 Tamarac (13-7) of the Wasaren League.

The Bengals bring a balanced scoring attack to the floor with Frank Zotto leading the way with 279 points, while Anthony Ciampolillo and Bo Catherwood have hit for 264 points apiece.

Matthew Boyle (22.2 ppg) became the first Sir Bill to reach the 1,000-point career scoring milestone this season and will look to add to his 444 points and 57 3-pointers this season.

Ethan Wager has hit for 34 3-pointers in his 214 points this season, while Keegan Feinour has delivered 182 points in the low post for the Sir Bills and Trey Stover has added 23 3-pointers and 143 points and Anthony Frasier has chipped in with 139 points.

A victory by the Sir Bills sets up the possibility of a third game this season against Glens Falls, who will play No. 15 Greenville in their opening round game Tuesday.

The quarterfinal game is slated for 6:30 p.m. Friday at Hudson Valley Community College.

Class C First Round

No. 5 Mayfield vs. No. 12 Greenwich

at Mayfield H.S.

Tuesday, 7 p.m.

Fifth-seeded Mayfield (16-4) is looking to extend its 10-game win streak Tuesday when the Panthers host Wasaren League contender and 12th-seeded Greenwich (12-7).

The Witches are led by John Walsh, who has 41 3-pointers and 324 points this season and Carson Mosher, who has 206 points and 23 of the teams 136 3-pointers.

Two players, senior Garrett Delaney and sophomore Trevon Gifford, broke the 1,000-point career scoring barrier this season.

Gifford is averaging 19.5 points per game (371 points) and 16 3-pointers, while Delaney (19.2 ppg) has his 60 3-pointers and 345 points.

Evan Lehr has been a force inside scoring 168 points without the help of a three, while Daniel Leach has 24 3s and 153 points and Anthony Yuret has hit 18 3s and 113 points.

The winner advances to the Class C quarterfinals at Shenendehowa High School at 8 p.m. Friday against the winner of Tuesday’s game between No. 13 Fort Plain and No. 4 Chatham.

Class C First Round

No. 4 Chatham vs. No. 13 Fort Plain

at Chatham H.S.

Tuesday, 7 p.m.

Fort Plain powered its way into the bracket with a 62-57 victory over No. 20 Galway Friday.

The Hilltoppers (11-10)are led by 1,000-point scorer Jaxson Yacowenia (19.0 ppg) who has connected for 398 of those points this season and 28 3-pointers.. Troy Butler is coming off a big game against Galway and has scored 213 points this season, while Danny Kilmartin has hit 27 3-pointers in his 148 points and Daniel Nare has chipped in with 161 total points.

Fourth-seeded Chatham (15-5) of the Patroon Council is paced by JayShawn Williams’ 357 points, including 20 3-pointers, while Keon Armstrong has hit 30 3-pointers and 252 points to go with 10 3s and 201 points from Kaleb Taylor.

Class C First Round

No. 7 Canajoharie vs. No. 10 Hoosic Valley

at Canajoharie H.S.

Tuesday, 7 p.m.

Seventh-seeded Canajoharie (14-6) opens their postseason play at home against Hoosic Valley (10-10) of the Wasaren League.

The Indians have been led by senior Isaac Carlo’s 214 points this season, while junior C.J. Bassett has hit 32 3-pointers and 130 points.

Luke VanSlyke (21.7 ppg) hit the 1,000-point milestone this season and leads the Cougars scoring with 412 points, 20 3-pointers and shooting 71 percent from the free-throw line.

Joey Nare has delivered 12 3-pointers and 229 points for Canajoharie, while Max Prime has hit 163 points and Isaiah Logan has chipped in with 128 points.

Class D First Round

No. 7 Northville vs. No. 10 Fort Edward

at Northville H.S.

Wednesday, 7 p.m.

Northville (9-11) opens Class D tournament play on the home floor against Adirondack League contender Fort Edward (5-11).

The Flying Forts are paced by James Bombard’s 156 points this season, while Ryan Etu has hit for 130.

Nate Reidell and T.J. Wadworth have combined for 102 3-pointers this season. Reidell has hit 57 3s and 283 points, while Wadsworth has 45 3-pointers and 280 points. Jason Ellsworth his hit 227 points for the Falcons without the benefit of a 3-pointer.

Class D Quarterfinals

No. 1 Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville vs. No. 8 New Lebanon/No. 9 Loudonville Christian winner

at Stillwater H.S.

Saturday, Feb. 23, 6 p.m.

The Wolfpack (17-3) rallied to defeat Fonda-Fultonville in overtime, 53-51, to win the WAC Cup on Thursday.

OESJ is led by Tyler Leon’s 290 points, while senior point guard Jack Brundage has connected for 244 points and 20 3-pointers and Travis LaFountain has hit for 226 points. Jaedyn Logan-Dillenbeck and Zach Mosher has combined for 42 3-pointers, while scoring 104 and 92 points respectively.

COMMENTS