Track & Field Roundup: Amsterdam boys, girls sweep Gloversville

Broadalbin-Perth boys, girls register Foothills Council wins over Johnstown

Mayfield-Northville's Dylan Bumpus clears the bar during the pole vault competition in Tuesday's Western Athletic Conference meet at Fonda-Fultonville High School. (The Leader-Herald/Paul Wager)

GLOVERSVILLE — The Amsterdam track and field teams dominated Tuesday’s Foothills Council meet against Gloversville at Park Terrace Elementary School.

Marco Rivera was a triple winner for the Amsterdam boys at they posted a 107-34 victory over the Huskies, while Gabby Stanavich, Olivia Lazarou were double individual event winners for the Lady Rams in their 94 1/2-35 1/2 win over Gloversville.

Stanavich swept the hurdle events, winning the 100-meter high hurdles in 15.3 and the 400-meter intermediate hurdles with a time of 69.9.

Lazarou topped the field in the 800 meters with a time of 2:25.9 and the 1,500 with a 5:15.9 effort.

Macey Salvione and Ivy Dutcher posted victories for the Gloversville girls.

Mayfield-Northville's Hannah Coupas runs the 400 meters during Tuesday's Western Athletic Conference meet at Fonda-Fultonville High School. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Salvione won the triple jump with a leap of 30-8, while Dutcher took first in the discus with a throw of 72-04.

Rivers took top honors in the triple jump with a leap of 37-00 1/4 and the long jump with a jump of 18-00 1/4. He also won the 200-meter dash with a time of 23.8.

Parker Simek posted the Gloversville boys lone win at the meet with throw of 83-03 to win the discus.

Boys

Amsterdam 107, Gloversville 34

Broadalbin-Perth's Gabrielle Larsen and Johnstown's Molly Lake sprint toward the finish line in the 800-meter run in Tuesday's Foothills Council meet at Knox Field in Johnstown. (The Leader-Herald/James A. Ellis)

100: Cuba Fernandez (A), 11.6

200: Marco Rivera (A), 23.8

400: Misael Gomez (A), 53.8

800: Chaun’J Ramos (A), 2:14.9

1,600: Trevor Dzikowicz (A), 5-03.9

Gloversville's Rhea Winter stretches for extra distance in the long jump during Tuesday's Foothills Council meet with Amsterdam at Park Terrace Elementary School in Gloversville. (The Leader-Herald/James A. Ellis)

3,200: Trevor Dzikowicz (A), 11:30.6

110 HH: Marcus Santiago (A), 17.8

400 IH: Marcus Santiago (A), 1:04.4

400 relay: Amsterdam (Fernandez, Rodriguez, Sanchez, Santiago), 45.8

1,600 relay: Amsterdam (Gomez, Joyner, Reyes, Santiago), 3:48.8

Amsterdam's Trevor Dzikowicz and Gloversville's Skylar Reed battle on the front end of the 1,600-meter run during Tuesday's Foothills Council meet at Park Terrace Elementary School in Gloversville. (The Leader-Herald/James A. Ellis)

3,200 relay: Amsterdam (Dzikowicz, Gomez, Reyes, Ramos), 9:17.8

High jump: Antonio Reyes (A), 5-06

Pole vault: Chaun’J Ramos (A), 7-09

Long jump: Marco Rivera (A), 18-00.25

Triple jump: Marco Rivera (A), 37-00.25

Fonda-Fultonville's Carter Petersen clears the bar during the pole vault competition in Tuesday's Western Athletic Conference meet at Fonda-Fultonville High School. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Shot put: Ben Rackowski (A), 34-01

Discus: Parker Simek (G), 83-03.

Girls

Amsterdam 94.5, Gloversville 35.5

100: Brenda Santana (A), 12.9

200: Charli Beekman (A), 26.5

400: Lauren Santiago (A), 1:00

800: Olivia Lazarou (A), 2:25.9

1,500: Olivia Lazarou (A), 5:15.9

3,000: Gabby Feliciano (A), 12:39.8

100 HH: Gabby Stanavich (A), 15.3

400 IH: Gabby Stanavich (A), 1:09.9

400 relay: Amsterdam (Gomez, Santana, G. Stanavich, Beekman), 51.0

1,600 relay: Amsterdam (Santiago, Lazarou, G. Stanavich, Santana), 4:20.2

3,200 relay: Amsterdam (Sondrup, Grybos, Marshall, Feliciano), 11:13.7

High jump: Kayla Sondrup (A), 4-10

Long jump: Beekman (A), 14-09

Triple jump: Macey Salvione (G), 30-08

Shot put: Makayla Brown (A), 25-05

Discus: Ivy Dutcher (G), 72-04.

Broadalbin-Perth sweeps past Johnstown

JOHNSTOWN — Chris Wagner posted three wins for Broadalbin-Perth as the Patriots rolled to a 114-27 victory over Johnstown in a Foothills Council meet Tuesday at Knox Field.

Wagner won the 110-meter high hurdles with a time of 16.0 before taking first in the long jump with a leap of 20-4 and the pole vault with a height of 13-6. Ivan Roberts won the 100- and 200-meter dashes with times of 11.30 and 23.40 respectively.

Johnstown’s Sebastian Mills won the 1,600 with a time of 4:52.0 and Joseph Matthews picked up the win in the high jump, clearing the bar at 5-8.

On the girls side, the Johnstown’s Abby Gottung won the 100-meter high hurdles and the 400-meter intermediate hurdles, while Jenna Thompson won the 200- and 200-meter dashes.

Broadalbin-Perth’s Gabrielle Larsen topped the field in the 800- and 1,500-meter runs, while Hailey Parrotti won the long and triple jumps and Caitlyn Palmateer topped the field in the shot put and discus.

Boys

Broadalbin-Perth 114, Johnstown 27

100: Ivan Roberts (BP), 11.30

200: Ivan Roberts (BP), 23.40

400: Zach Johnson (BP), 53.20

800: A.J. Christopher (BP), 2:10.0

1,600: Sebastian Mills (J), 4:52.0.

3,200: Micah Smith (BP), 11:02.0

110 HH: Chris Wagner (BP), 16.00

400 IH: Joe Vitalis (BP), 1:03.5

400 relay: Broadalbin-Perth (Jackson, Johnson, Wagner, Roberts), 46.10

1,600 relay: Johnstown (Ropeter, Boyle, Stover, Hayes), 3:48.10

3,200 relay: Broadalbin-Perth (Christopher, Couperus, Johnson, Murphy), 9:03.80

High jump: Joseph Matthews (J), 5-08.0

Pole vault: Chris Wagner (BP), 13-06.0

Long jump: Chris Wagner (BP), 20-04.0

Triple jump: Sean Meher (BP), 42.05.0

Shot put: John Coddington (BP), 42-1-0.5

Discus: Aidan DeJong (BP), 137-01.5.

Girls

Broadalbin-Perth 88, Johnstown 49

100: Jenna Thompson (J), 13.10

200: Jenna Thompson (J), 27.20

400: Rose Barnhart (BP), 1:10.60

800: Gabrielle Larsen (BP), 2:38.0

1,500: Gabrielle Larsen (BP), 5:46.0

3,000: Julia Sarullo (J), 12:32.0

100 HH: Abigail Gottung (J), 16.70

400 IH: Abigail Gottung (J), ‘1:08.20

400 relay: Broadalbin-Perth (Carson, Parrotti, Tyler, O’Connor), 53.60

1,600 relay: Johnstown (Thompson, Gottung, Lake, Wilson), 4:26.0

3,200 relay: Broadalbin-Perth (Barnhart, Larsen, DeNeuville, Murphy), 11:11.10

High jump: Jordyn DeNeuville (BP), 4-06

Pole vault: Ava Tyler (BP), 8-06

Long jump: Hailey Parrotti (BP), 16-02.0

Triple jump: Hailey Parrotti (BP), 34-05.0.

Shot put: Caitlin Palmateer (BP), 28-08.0

Discus: Caitlin Palmateer (BP), 87-05.

Western Athletic Conference

Fonda-Fultonville, Mayfield-Northville post two wins each

FONDA — The Fonda-Fultonville and Mayfield-Northville track and field teams came away with two victories each at a Western Athletic Conference quadrangular meet Tuesday at Fonda-Fultonville High School.

Evan Lehr posted four wins on the day for Mayfield-Northville. Lehr won the long jump with a jump of 18-07, the triple jump with a leap of 29-02 1/2, the high jump with a height of 5-08 and the 400 meters with a time of 56.4.

Liam Viscosi, Chris Yarush and Shane Viscosi were double winners for Fonda-Fultonville, while Mekhi Lanier posted a pair of wins for Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville and Dylan Bumpus was also a double winner for Mayfield-Northville.

On the girls side, Brittany Castelluccio was a triple winner for Fonda-Fultonville, taking top honors in the 100-meter dash with a time of 13.03, the long jump with a jump of 18-1 and the triple jump with a leap of 35-8.

Madison Relyea was a double winner for Mayfield-Northville, while Emma Rhodes swept the hurdle events for Fonda-Fultonville and Rhyonn Ford took top honors in the throws for Fort Plain/Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville.

Vivian Hanley was the lone winner for Middleburgh at the meet with her victory in the high jump, clearing the bar a 4-9.

Fort Plain/ Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 102, Middleburgh 32

Mayfield-Northville 97, Middleburgh 39

Mayfield-Northville 73,

Fort Plain/ Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 66

Fonda-Fultonville 114,

Fort Plain/ Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 37

Fonda-Fultonville 108, Middleburgh 27

3,200 relay: Fonda-Fultonville (Schopmeier, Chimo, Zenzen, Hunter), 9:26.3

110H: Liam Viscosi (FF), 16.68

100: Mekhi Lenier (FP/ OESJ), 11.45

1,600: Shane Viscosi (FP/ OESJ), 4:55.6

400 relay: Fort Plain/ OESJ (Fredricks, Lanier, LeMoine, Calbet), 48.45

400: Evan Lehr (M-N), 56.4

400H: Liam Viscosi (F-F), 61.7

800: Dylan Bumpus (M-N), 2:13.1

200: Mekhi Lanier (FP/ OESJ), 23.99

3,200: Shane Viscosi (F-F), 11:14.8

Shot put: Chris Yarush (F-F), 44-05.25

Discus: Chris Yarush (F-F), 113-05

High jump: Evan Lehr (M-N), 5-08

Pole vault: Dylan Bumpus (M-N), Carter Petersen (FF) 10-6

Long jump: Evan Lehr (M-N), 18-07

Triple jump: Evan Lehr (M-N), 39-02 1/2

Girls

Fonda-Fultonville 113, Middleburgh 25

Fonda-Fultonville 103,

Fort Plain/ Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 33

Mayfield-Northville 98, Middleburgh 42

Fort Plain/ Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville 75,

Middleburgh 60

3,200 relay: Mayfield/Northville (Relyea, Williams, Halloran, Mattice), 10:39.7

100 HH: Emma Rhodes (F-F), 16.38

100: Brittany Castelluccio (F-F), 13.03

1,500: Madison Relyea (M-N), 5:15.27

400 relay: Fonda-Fultonville (Rhodes, Williams, Todd, Peterson), 56.2

400: Hannah Coupas (M-N), 61.11 4

400 IH: Emma Rhodes (F-F), 73.8

800: Madison Relyea (M-N), 2:28.7

200: Emilia Vardai-Davidson (F-F), 27.6

3,000: Haley Clear (F-F), 12:25.6

Shot put: Rhyonn Ford (FP/OESJ), 30-4.5

Discus: Rhyonn Ford (FP/ OESJ), 87-11

High jump: Vivian Hanley (Mid), 4-9

Pole vault: Bri Bace (M-N), 7-6

Long jump: Brittany Castelluccio (FF), 18-1

Triple jump: Brittany Castelluccio (FF), 35-8.

Canajoharie boys finish dual-meet season unbeaten

DUANESBURG — The Canajoharie boys track and field team wrapped up the Hudson Division dual meet championship with a 10-0 record Tuesday with wins over Berne-Knox-Westerlo and Duanesburg.

The Cougars rolled to a 126-13 win over Duanesburg, while defeating Berne-Knox-Westerlo 113-29.

The senior members of the squad, Andrew Yacobucci, Hunter Congdon, Louis Hand, A.J. Sullivan, Andrew Towse and Mack Frank, lost only one dual meet in their varsity careers, posting a 30-1 record over four years.

“I could not be more proud of this group of kids and what they have accomplished in their careers,” Canajoharie boys coach Kevin Stuttle said. “I am really looking forward to the next three weeks to see what they can do during championships and qualifiers.”

Boys

Canajoharie 113, Berne-Knox-Westerlo 29

Canajoharie 126, Duanesburg 13

Notre Dame-Bishop Gibbons 56, Berne-Knox-Westerlo 52

Notre Dame-Bishop Gibbons 59, Duanesburg 37

Berne-Knox-Westerlo 61, Duanesburg 44

3,200 relay: Canajoharie , 9:09.2

100 HH: Andrew Towse (C), 16.1

100: Nelon Priest (NDBG), 11.1

1,600: Travis Jackson (BKW), 5:09.9

400 relay: Notre Dame-Bishop Gibbons, 47.4

400: Logan Arduini (C), 57.6

400 IH: Andrew Towse (C), 58.8

800: Andrew Yacobucci (C), 2:07.7

200: Nelon Priest (NDBG), 23.5

3,200: Louis Hand (C), 12:07.2

1,600 relay: Canajoharie, 3:44.7

Long jump: Joey Nare (C), 18-05

Triple jump: Marcus Johnson (C), 39-07

High jump: Andrew Yacobucci (C), 6-0

Pole vault: Drew Wideman (BKW), 9-0

Shot put: Nick Mazzarella (C), 34-03

Discus: Nick Mazzarella (C), 98-06

Girls

Canajoharie 74, Duanesburg 64

Duanesburg 85, Berne-Knox-Westerlo 43

Duanesburg 90, Notre Dame-Bishop Gibbons 32

Berne-Knox-Westerlo 65, Notre Dame-Bishop Gibbons 37

3,200 relay: Canajoharie (Mayer, Elliott, Weingert, Porter), 12:41.1

100 HH: Emily Schaeffer (D), 17.3

100: Kara Sherwin (BKW), 13.2

1,500: Elaine Atanasova (D), 5:20.6

400 relay: Berne-Knox-Westerlo, 55.7

400: Meghan Dingman (C), 64.7

400 IH: Emily Mayer (C), 1:12.5

800: Jordyn Porter (C), 2:33

200: Areyonna Crumble (NDBG), 1:27.6

3,000: Elaine Atanasova (D), 13:18.

1,600 relay: Canajoharie (Yacobucci, Dingman, Mayer, Porter), 4:28.5

Long jump: Emily Schaeffer (D), 15-10 1/4

Triple jump: Bethany Baza (D), 30-09

High jump: Meghan Dingman (C), 4-06

Pole vault: Valerie Schaeffer (D), 9-0

Shot put: Zormarielys Quiernan (D), 278-04

Discus: Samantha Mengel (BKW), 77-02.

Galway sweeps past Schoharie

SCHOHARIE — Erik Mathews picked up victories in four events for the Galway boys in a Western Athletic Conference meet at Schoharie High School.

Mathews won the 110-meter high hurdles with a time of 15.9, the 800-meter run in 2:09.7, the 1,600 in 5:12.8 and the pole vault with a height of 9-1.

Jaydon Santoro was a double winner for Schoharie with wins in the long jump (17-3) and the triple jump (35-3 1/2).

Rachel Wnuk was a double winner for the Galway girls with victories in the 100-meter high hurdles with a time of 17.4 and the triple jump with a leap of 30-1 1/4.

Carissa Palmatier posted two wins for Schoharie, winning the high jump with a height of 3-6 and the shot put with a throw of 26-10 1/2.

Boys

Galway 95, Schoharie 44

3,200 relay: Galway (Oliver, Wright, Clark, Ingle), 11:03.9

110 HH: Erik Mathews (G), 15.9

100: Jake Restivo (G), 11.23

1,600: Erik Mathews (G), 5:12.8

400 relay: Galway (Ramsey, Smith, Mathon, Restivo), 48.8

400: Smith (G), 57.0

400 IH: Ryan Ingle (G), 1:08.3

800: Erik Mathews (G), 2:09.7

200: Aidan Wellman (S), 24.7

3,200: Brandon Wight (G), 13:07.7

1,600 relay: Galway, 4:13.42

Shot put: Nate Urban (G), 30-11 1/2

Discus: Peter Stewart (G), 84-03 1/2

Long jump: Jaydon Santoro (S), 17-03

Triple jump: Jaydon Santoro (S), 35-03 1/2

High jump: Seth Walker (S), 5-02.

Pole vault: Erik Mathews (G), 9-01.

Girls

Galway 78, Schoharie 62

3,200 relay: Galway (Carlson, Decker, Colangelo, Trifiletti) 14:30.8

100 HH: Rachel Wnuk (G), 17.4

100: Megan Krohn (S), 12.8

1,500: Siela Zembch (G), 5:45.7

400 relay: Galway (Ernst, Wnuk, Vanderhorst, Vanderhorst), 56.4

400: Scarlett Rose (S), 1:06.9

400 IH: Krohn (S), 1:18.8

800: Ella Decker (G), 3:00

3,000: Winger (G), 14:07

1,600 relay: Galway, 5:22.1

Shot put: Carissa Palmatier (S), 26-10 1/2

Discus: Emma Bernhardt (S), 71-04.

Long jump: Carrie Krohn (S), 14-01

Triple jump: Rachel Wnuk (G), 30-01 1/4

High jump: Carissa Palmatier (S), 3-06

Pole vault: Katie Krohn (S), 7-06.

Amsterdam's Louis Perez, who is blind, crosses the finish line in the 100-meter dash with the help of his guide Ryan Farley during the Foothills Council meet against Gloversville Tuesday at Park Terrace Elementary School in Gloversville. (The Leader-Herald/James A. Ellis)

Broadalbin-Perth's A.J. Christopher and Johnstown's Sebastian Mills head into the final 100 meters of the 800-meter run at a Foothills Council meet Tuesday at Knox Field. (The Leader-Herald/James A. Ellis)

COMMENTS