Swimming Roundup: Glens Falls defeats Gloversville, 88-78

GLENS FALLS — Glens Falls won seven of 11 events on its way to an 88-78 victory over Gloversville in a Foothills Council boys swim meet Tuesday.

Sean Ash won the 100-yard freestyle and 100-yard backstroke for the Indians, while Thompson Collins (200 freestyle), Jacob West (100 breaststroke) and Nate Kroeze (200 individual medley) also posted individual victories).

Glens Falls also won the 200 medley and 200 freestyle relays.

Danny Helou won the 50 freestyle and 100 butterfly for Gloversville (4-3 overall), while Brandon Becker won the 500 freestyle.

The Sea Dragons also won the 400 freestyle relay.

Glens Falls 88, Gloversville 78

200 Medley Relay: Glens Falls (Ash, West, Fox, Parent), 1:51.88

200 Freestyle: Collins (GF), 2:00.83

200 Individual Medley: Kroeze (GF), 2:23.71

50 Freestyle: Helou (G), 23.96

100 Butterfly: Helou (G), 1:01.35

100 Freestyle: Ash (GF), 53.87

500 Freestyle: Becker (G), 5:36.15

200 Freestyle Relay: Glens Falls (West, Parent, Poag, Collins), 1:45.08

100 Backstroke: Ash (GF), 59.94

100 Breaststroke: West (GF), 1:09.65

100 Freestyle Relay: Gloversville (Helou, Becker, Smouse, Haddawi), 4;02.44

Fonda-Johnstown 67, Hudson Falls-South Glens Falls 34

AMSTERDAM — Fonda-Johnstown posted victories in 10 of 12 events on its way to a Foothills Council victory over Hudson Falls-South Glens Falls in a meet at Lynch Literacy Academy.

Trevor Askew won the 100-yard butterfly and 50-yard freestyle for Fonda-Johnstown (3-3 overall), while Kaden Sluti picked up wins in the 200 individual medley and 100 breaststroke.

Also notching individual event wins for Fonda-Johnstown were Mike Brown (1-meter diving), Kaleb Sluti (100 backstroke) and Tyler Benton (200 freestyle).

Fonda-Johnstown also won the 200 medley, 200 freestyle and 400 freestyle relays.

Dan Hess (500 freestyle) and Brandon French (100 freestyle) posted victories for Hudson Falls-South Glens Falls.

Fonda-Johnstown 67, Hudson Falls-South Glens Falls 34

200 Medley Relay: Fonda-Johnstown (Kal. Sluti, Askew, Kad. Sluti, Petrie), 2:09.39

200 Freestyle: Benton (Fo-Jo), 2:13.60

200 Individual Medley: Kad. Sluti (Fo-Jo), 2:21.79

50 Freestyle: Askew (Fo-Jo), 24.46

Diving: M. Brown (Fo-Jo), 179.30

100 Butterfly: Askew (Fo-Jo), 59.22

100 Freestyle: French (HF-SGF), 1:00.86

500 Freestyle: Hess (HF-SGF), 6:59.55

200 Freestyle Relay: Fonda-Johnstown (Petrie, Poitras, Sluti, Benton), 1:54.02

100 Backstroke: Kal. Sluti (Fo-Jo), 1:11.96

100 Breaststroke: Kad. Sluti (Fo-Jo), 1:09.87

400 Freestyle Relay: Fonda-Johnstown (Askew, Poitras, Brown, Benton), 4:52.01

Hudson Falls-South Glens Falls 53, Amsterdam 23

AMSTERDAM — Hudson Falls-South Glens Falls won six of 11 events to post a Foothills Council victory over Amsterdam at Lynch Literacy Academy.

Andrew Williams (100 butterfly), Josh Williams (100 backstroke), Vincent Canale-Rouse (1-meter diving) and Dan Hess (500 freestyle) all registered individual event wins for Hudson Falls-South Glens Falls, which also won the 200 medley and 200 freestyle relay.

Thomas Knack won the 200 individual medley and 100 breaststroke for Amsterdam (0-6 overall), while A.J. Mercado won the 50 freestyle and 100 freestyle. John Sawitzki added a win in the 200 freestyle for the Rams.

Hudson Falls-South Glens Falls 53, Amsterdam 23

200 Medley Relay: Hudson Falls-South Glens Falls (Williams, Saville, Williams, McLaughlin), 2:14.36

200 Freestyle: Sawitzki (A), 2:12.96

200 Individual Medley: Knack (A), 2:11.56

50 Freestyle: Mercado (A), 25.66

Diving: Canale-Rouse (HF-SGF), 151.30

100 Butterfly: A. Williams (HF-SGF), 1:06.53

100 Freestyle: Mercado (A), 58.30

500 Freestyle: Hess (HF-SGF), 6:59.55

200 Freestyle Relay: Hudson Falls-South Glens Falls (French, Fish, Hess, Canale-Rouse), 2:00.85

100 Backstroke: J. Williams (HF-SGF), 1:17.41

100 Breaststroke: Knack (A), 1:04.90

Non-league

Canajoharie-Fort Plain 105, Albany 74

ALBANY — Canajoharie-Fort Plain won 10 of 12 events on its way to a non-league victory over Albany.

Joe Trembley (200-yard freestyle, 100-yard butterfly), Alex Sydow (50 freestyle, 100 freestyle) and Dale Plant (500 freestyle, 100 backstroke) all won two events for Canajoharie-Fort Plain.

Emily Abrams won the 100 breaststroke for Canajoharie-Fort Plain (5-2 overall), which also won the 200 medley, 200 freestyle and 400 freestyle relays.

Venn Engstrom (200 individual medley) and Ariel Levy (1-meter diving) post victories for Albany.

Canajoharie-Fort Plain 105, Albany 74

200 Medley Relay: Canajoharie-Fort Plain (Plant, Sullivan, Sydow, Jonker), 1:56.50

200 Freestyle: Trembley (C-FP), 1:57.85

200 Individual Medley: Engstrom (A), 2:27.62

50 Freestyle: Sydow (C-FP), 24.52

Diving: Levy (A), 133.55

100 Butterfly: Trembley (C-FP), 59.73

100 Freestyle: Sydow (C-FP), 54.40

500 Freestyle: Plant (C-FP), 5:53.06

200 Freestyle Relay: Canajoharie-Fort Plain (Trembley, Abrams, Blakeslee, Sydow), 1:48.59

100 Backstroke: Plant (C-FP), 1:07.17

100 Breaststroke: Abrams (C-FP), 1:14.69

400 Freestyle Relay: Canajoharie-Fort Plain (Trembley, Plant, Sullivan, Jonker), 4:02.26

COMMENTS