Mayfield’s Relyea wins FFCS Invitational

Mayfield's Madison Relyea (898) sprints out in front of the pack at the start of the girls varsity race at the Fonda-Fultonville Invitational Saturday at Fonda-Fultonville High School. (The Leader-Herald/James A. Ellis)

FONDA — Mayfield’s Madison Relyea kicked off her sophomore cross country season with a win at the Fonda-Fultonville Invitational on Saturday.

Relyea posted a time of 19:31.28 to win the 3-mile girls race.

Burnt Hills-Ballston Lake swept the next three spots with Emily Berg (20:01.93) in second, Rory Graham (20:15.96) in third and Jamisen Vendetti (20:19.81) in fourth.

Averill Park’s Logan Barsalow completed the top five, placing fifth with a time of 21:35.02.

Gloversville’s Daley Christman (sixth, 22:06.57) and Mayfield’s Fianna Halloran (ninth, 22:36.55) also posted top-10 finishes.

Johnstown’s top finisher was Sarah Scott who placed 14th with a time of 23:41.90, while Fonda-Fultonville was led by Haley Clear, who placed 15th with a time of 24:03.80.

Other Fonda-Fultonville finishers included Avery Cusack (17th, 24:17.64), Madison Nichols (24:23.98), Kimberlee Snell (24th, 25:45.35) and Delena James (29th, 27:38.24).

Other Johnstown finishers included Julia Preston (20th, 24:49.83), Brooke Grace (22nd, 25:37.57) and Alexis Houser (28th, 27:01.11).

Jazmin Mumford was the top finisher for Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, placing 31st with a time of 28:56.43.

Kamden Battisti (29:02.55) was 32nd for OESJ, Trinity Chromczak (36:28.27) was 36th and Margaret Christensen (37:33.61) was 37th.

In the 3-mile boys race, Burnt Hills-Ballston Lake swept the top-six spots.

Aidan Gillooley won for the Spartans with a time of 16:30.96, while Tyler Berg (16:31.34) was second. Evan Brennan (16:31.66) was third for BH-BL, Nick Hunziker (16:50.26) was fourth, Mikhail Troyan (17:17.31) was fifth and Ryan Sheppard (17:29.36) was sixth.

Gloversville’s Skyler Reed was the first non-Burnt Hills finisher, placing seventh with a time of 17:46.74.

Fonda-Fultonville’s Shane Viscosi (18:10.50) was eighth.

Fonda-Fultonville’s Myles Anderson (16th, 19:47.12), Fonda-Fultonville’s Trevor Cline (18th, 20:02.23) and Johnstown’s Mark Cwiakala (20th, 20:19.92) also posted top-20 finishes.

Other FFCS finishers included Liam Viscosi (21st, 20:29.45), Christian Pierce (23rd, 20:36.93) and Charles Susi (29th, 20:59.75).

Armand Root was the top finisher for OESJ, placing 24th with a time of 20:28.11.

Dylan Phillips (20:46.23) was 25th for Gloversville, Zach Rocas (21:25.27) was 30th and Devon Pinckney (21:56.73) was 31st. Aaron Sowle (28:08.13) was 43rd for the Huskies.

Johnstown’s Nolan Hayes (20:48.91) was 26th, while Jake Wesley (20:56.53) was 28th.

Other Johnstown finishers included Justin Ferrera (32nd, 22:06.76), August D’Amore (36th, 22:56.91), Alfio DeMarco (38th, 24:11.99) and Cody Draper (39th, 24:17.01).

Adam Liebers was Mayfield’s lone competitor in the varsity boys race. He placed 41st with a time of 25:35.13.

Chris Mayton (25:30.86) was 40th for Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville, while Deegan Eggleston (26:44.42) was 42nd.

No team scores were kept at the meet.

Niskayuna Ekiden Meet

NISKAYUNA — Amsterdam and Canajoharie-Fort Plain both competed in the Niskayuna Ekiden Meet on Saturday.

The boys girls varsity races consisted of three 2,400-meter legs.

In the girls race, the Niskayuna A team of Katharine Hesler, Charlotte Kokernak and Orit Shiang won with a time of 27:08.60.

The Amsterdam A team of Lauren Santiago, Skylar Grybos and Gaby Feliciano was 15th with a time of 30:34.55.

The Canajoharie-Fort Plain C team of Sherry Huang, Michaela Stockwell and Sage Stinson was 27th with a time of 33:21.97.

The Amsterdam B team of Emma Kelly, Alinah Marinov and Samantha Kaminski placed 39th with a time of 36:27.41.

The Canajoharie-Fort Plain D team of Ella Robinson, Olivia Kennedy and Kym Terwilliger was 44th with a time of 39:07.12.

In the boys race, the Shenendehowa A team of Alex Hislop, Greg Langone and Bryan Spence won with a time of 22:47.02.

The Amsterdam A team of Trevor Dzikowicz, Robert Martinez and Daniel Bublak was 28th with a time of 27:15.10.

The Canajoharie-Fort Plain E team of Ty Perue, Seth Wintermute and Eric Elliott was 35th with a time of 28:41.47, while the C-FP F team of Mike D’Arcangelis, Mike Barlow and Trevor Howard placed 47th with a time of 31:47.80.

COMMENTS