Lady Braves win Independent League track title

Amsterdam girls, Broadalbin-Perth boys runners-up at Foothills championships

ALBANY — The Fonda-Fultonville girls track team got and pair of wins and a second place finish from Brittany Castelluccio as the Lady Braves took home the team title from the Independent League Championships Sunday at UAlbany.

Castelluccio won the 300-meter dash with a time of 45.91 and took top honors in the long jump with a jump of 16-07.5. She was runner-up to Maple Hill’s Tori Whimple in the triple jump with her leap of 34-08.0.

Sierra Grant also was a double winner for the Lady Braves sweeping the throws with a toss of 2807 in the shot put and 31-03.5 in the weight throw.

Fonda-Fultonville’s 1,600-meter relay team of Emma Rhodes, Kaitlyn Gray, Madison Nichols and Emilia Vardai-Davidson took home the championship with their time of 4:43.10.

Rhodes also finished second in the 55-meter hurdles (9.32) and was third in the long jump with her leap of 14-6.75.

Vardai-Davidson also earned a third-place finish in the triple jump with a leap of 32-11.5, while Alyson Shirley was third in the high jump, clearing the bar at 4-08 and placed fifth in the long jump with her a 14-0 jump.

The Lady Braves beat Emma Willard for the team title 138-128, while Maple Hill was third with 72 team points.

On the boys side the Braves finished third behind Green Tech and Maple Hill. Green Tech posted 145 points to take the team title, while Maple Hill edged Fonda-Fultonville by a point, 119-188, for the runner-up spot.

Chris Yarush was a double winner for the Braves with victories in the shot put (42-08.25) and the weight throw (41-03.0).

Myles Anderson won the 600-meter run with a time of 1:30.07 and was second in the 300-meter dash with a time of 39.54.

Shane Viscosi was first to the line in the 3,200-meter run with a time of 11:27.15 and placed third in the 1,600 meters with a 5:17.68.

Fonda-Fultonville’s team of Aidan Zenzen, Trevor Cline, Anthony Gatto and Brady Myles took home top honors in the 3,200-meter relay with a winning time of 9:25.04.

Zenzen also placed fourth in the 600 meter run with a time of 1:35.13 and the 1,000 meters with a time of 2:59.26.

Carter Petersen was runner-up in the pole vault, clearing the bar at 8-06.

Foothills Council Championships

ALBANY — The Amsterdam girls and Broadalbin-Perth boys indoor track teams both placed second at the Foothills Council Indoor Track Championships Sunday at UAlbany.

The Lady Rams placed second behind Scotia-Glenville in the team standings 139-115, while the Broadalbin-Perth girls were fifth with 49 points and Gloversville finished seventh with seven points.

The Patriots finished five points behind South Glens Falls in the boys team standings, 112-107, while Amsterdam was fourth with 78 points and Gloversville placed sixth with 18 points.

The Amsterdam girls picked up a pair of victories in the relay events.

the 4×200-meter relay team of Brenda Santana, Madison Carmona, Lauren Santiago and Charlie Beekman took top honors with their time of 1:54.27, while the 1,600-meter team of Santana, Santiago, Gabby Stanavich and Emma Gomez posted a 4:27.85 in their victory.

Santana also picked up the championship in the 55-meter dash with a time of 7.57 and Santiago topped the podium in the 300-meter dash with her time of 44.16.

Olivia Lazarou earned championships in the 1,500-meter run with a time of 5:07.28 and the 3,000 meters with a time of 11:13.92.

Stanavich picked up the victory in the 55-meter hurdles with her time of 8.65 and finished third in the 300 meter dash with a time of 45.46.

Beekman turned in runner-up finishes in the 55-meter dash (8:04) and the long jump with a leap of 14-08.25.

Haley Madej was third in the shot put with a toss of 26-08, while Kayla Sondrup was fourth in the 1,000 meters with a time of 3:31.01 and the high jump with a height of 4-06 and Emma Gomez placed fifth in the long jump with a leap of 14-05.25.

Broadalbin-Perth’s Ava Tyler topped the podium in the pole vault, clearing the bar at 9-00, while Gabrielle Larsen placed third in the 600 meters in 1:53.33, fifth in the 1,500 meters with a time of 5:40.94 and sixth in the 1,000 meters with her time of 3:35.31.

Kaye Smith finished second in the weight throw for the Lady Patriots with her toss of 27-07, while Brooke McClaren was sixth in the event with her throw of 25-02.75.

Hailey Parrotti was second in the triple jump with a leap of 32-08, sixth in the 55-meter dash (8.04) and the 55-meter hurdles (10.21), while Caitlin Palmateer finished fifth in the shot put with a throw of 26-02.5 and Mackenzie DeZolt finished fifth in the 3,000 meters with her time of 12:34.30.

For Gloversville, Rhea Winter turned in a fourth-place finish in the 600-meter run with a time of 1:53.38 and Jenny Vickery finished sixth in the shot put with a throw of 25-10.25.

Sean Meher had a big day for the Broadalbin-Perth boys winning the triple jump with a leap of 41-02.25, placing second in the high jump with a height of 5-10 and was third in the 55-meter hurdles with his time of 8.99. Marcos Viera took top honors in the weight throw with his throw of 47-08.0

The Patriots also got a victory from their 4×200-meter relay team of Zach Johnson, Jon Simmons, Ivan Roberts and Zydain Jackson as they edged Amsterdam’s team of Angel Sanchez, Robert Matinez, Kevin Vargas and Luis Rodriguez by .10, (1:38.12 -1:38.22) for the Foothills championship.

Daniel Dylong placed second in the pole vault with a height of 10-0.0, while John Coddington was runner-up in the shot put with a throw of 43-06.0 and Aidan DeJong was fifth in the event with a toss of 40-05.0.

Johnson placed second in the 600-meter run with a time of 1:33.17 and was fifth in the 300 meters with a 40.07. Roberts was third in the 55-meter dash (7.07) and sixth in the 300 meters (40.61), while Simmons placed sixth in the 55-meter hurdles with his time of 9.86.

Niko Mancini was third in the triple jump with his leap of 37-06.0 and was fifth in the high jump with a height of 5-02.

Jacob Galarneau finished fourth in the weight throw for the Patriots with his throw of 42-07.25, while Michael Cichy and Jeffrey Shlomovich were fifth and sixth in the long jump with respective jumps of 17-05.5 and 16-10.0. Matt Couperus finished sixth in the 1,000-meter run with his time of 3:01.31.

Marcos Santiago led Amsterdam with his victory in the 55-meter hurdles with a time of 8.34 and was third in the 300-meter dash in 39.50, while Marcos Viera

Trevor Dzikowicz finished second in the 1,000 meters with a time of 2:52.92 and was third in the 1,600 meters with a time of 4:52.80.

Marco Rivera was runner-up in the long jump with his leap of 19-02. and finished sixth in the triple jump with a 35-07.75.

Missal Gomez placed third in the 600 meters with his time of 1:36.76, while Rafael Ramirez was fifth in the event with a 1:40.82 and Chaun’J Ramos was sixth with a 1:40.84.

Angel Sanchez finished fourth in the long jump with a leap of 17-08, while Antonio Reyes was sixth in the high jump clearing the bar at 5-02.

Gloversville’s Skyler Reed finished fourth in the 1,600 meter with a time of 5:01.04, and was sixth in the 3,200-meter run with a time of 11:42.01.

Raymond Strauser cleared the bar at 5-06 to finish fourth in the high jump, while Ryan Smith was sixth in the 55-meter dash with a time of 7.87.

COMMENTS