Winter Wimp results announced

HAGAMAN — The 31st annual Winter Wimp Foot Race took place in Hagaman on Jan. 14 under sunny skies and typical winter temperatures. The race is put on the Fulmont Roadrunners Club every year and is directed by Rick Vertucci with assistance from volunteers and the Hagaman Volunteer Fire Department, which provides race course marshaling and headquarters for the event.

The Winter Wimp had two distances for runners — a 2.2-mile race (wimping out) and a 4.4-mile race. A total of 127 runners competed in the two races.

The first-, second-, and third-place finishers for the 2.2-mile race were Hali Ielfield of Glenfield, Brianna McNamee of Albany and Megan Loomis of Malta for the women and Tim Hartman Sr. of Niskayuna, Evan Davis of Newport, and William Hayes of Amsterdam for the men.

The first- through third-place finishers for the 4.4-mile race were Emily Kowalczyk of Vestal, Hannah Ielfield of Glenfield, and Marisha Gennett of Amsterdam for the women and Jim Sweeney of Albany, Ian Thane of Amsterdam, and Ambrose Schaffer of Canajoharie for the men.

Every year the FMRRC gives the Kay Guere Award, in memory of a longtime club member, to the first place woman in the 60-69 year old age group. This year’s winner was Mary Collins Finn of Menands.

Ages for the runners covered from age 7 to older than 70.

The youngest competitors were Cashton Dalmata (7) of Gloversville, Megan Loomis (8) of Malta, and Anna Poeth (9) of Glenville. The oldest competitors were Ray Lee (74) of Albany, Richard Theissen (73) of Round Lake, and Lew DiCaterino (69) of Amsterdam, who runs the race every year with his dog Duke.

Post-race festivities were held at the Hagaman fire house. Soup and sandwich wraps were provided by Dan’s Backyard Barbeque of Amsterdam, and fresh fruit and winners fruit baskets were supplied by Pagles Produce of Amsterdam.

2017 Winter Wimp 4.4-Mile Race

Overall Results

1. Jim Sweeney (Albany) 25:54, 2. Ian Thane (Amsterdam) 26:47, 3. Ambrose Schaffer (Canajoharie) 26:48, 4. Brandon Mraz (Johnstown) 26:54, 5. Joel Patrie (Scotia) 27:05, 6. William Venner (Granville) 27:30, 7. Greg Ethier (Clifton Park) 27:33, 8. Austin Becker (Broadalbin) 28:08, 9. Mark Stephenson (Esperance) 28:11, 10. Ron Green (Gloversville) 29:33, 11. Emily Kowalczyk (Vestal) 30:12, 12. Hannah Ielfield (Glenfield) 30:19, 13. Sam Mercado (Albany) 30:27, 14. Paul Cirillo (Mohawk) 30:46, 15. Steven Shrader (Amsterdam) 31:45, 16. Jamie Spraker (Gloversville) 31:48, 17. Lennie Davis (Newport) 32:02, 18. Drew Meka (Canajoharie) 32:32, 19. Matthew Brower (Johnstown) 32:34, 20. Steven Sweeney (Delanson) 33:11, 21. Sears Rowback (Gloversville) 33:17, 22. Marisha Gennett (Amsterdam) 33:25, 23. Roy Mowrey (Gloversville) 34:17, 24. Mark Gonnelly (Ballston Spa) 34:56, 25. Sam Dikeman (Schenectady) 35:39, 26. Tim Fioretti (Gloversville) 35:43, 27. Leah Schaffer (Canajoharie) 35:58, 28. Meka Osterhoudt (Cobleskill) 36:12, 29. Kasey Neff (Fultonville) 36:37, 30. Aylene Newman (Johnstown) 36:46, 31. Kyle Polidore (Johnstown) 36:47, 32. John Webber (Ballston Spa) 36:52, 33. Shawn Cronin (Gloversville) 37:05, 34. Amanda Wilson (Broadalbin) 37:25, 35. Shawn Krutz (Gloversville) 38:00, 36. Lynn Fredericks (Amsterdam) 38:08, 37. Stacy Parker (Mechanicville) 38:22, 38. Kate Calder (Round Lake) 38:23, 39. Jaime Hoag (Greenwich) 38:49, 40. Paul Rogers (Johnstown) 39:07, 41. Joe Yavonditte (Schenectady) 39:10, 42. Linda Gamache (Liverpool) 39:20, 43. Marc Payzant (Amsterdam) 39:23, 44. Cathy Dewitt (Middleburgh) 39:25, 45. Pam Eistertz (Albany) 39:31, 46. Kirsten Leblanc (Broadalbin) 40:00, 47. Daniel Biggs (Watervliet) 40:40, 48. Mary Collins Finn (Menands) 40:50, 49. Sheila Wilday (Sharon Springs) 41:03, 50. Stephen Montanaro (Hagaman) 41:07,

51. Eric Parker (Johnstown) 41:37, 52. Christine Rutan (Greenfield Center) 41:44, 53. Jalaine Pagles (Ballston Spa) 41:53, 54. Bryan Yager (Charlton) 42:29, 55. Anthony Barksdale (Gloversville) 42:57, 56. Marie Kaye (Altamont) 43:26, 57. Pierre Vandenabeele (Gloversville) 42:34, 58. Tina Vogel (Watervliet) 44:58, 59. Mary Bagwell (Broadalbin) 44:59, 60. Donald Yeaton (Hudson Falls) 45:01, 61. Jeffrey Anderson (Troy) 46:14, 62. Jason Butler (Tribes Hill) 46:29, 63. Sara Neff (Fultonville) 46:48, 64. Alisha Holcomb (St. Johnsville) 46:49, 65. Maureen O’Brien (Pattersonville) 46:51, 66. Phil Mueller (Galway) 46:52, 67. Jessica Vanvalkenburgh (Fort Plain) 47:08, 68. Christy Knight (Canajoharie) 47:09, 69. Richard Theissen (Round Lake) 49:30, 70. Maggie Ballard (Davenport) 49:58, 71. Joseph Ballard (Davenport) 49:59, 72. Mike Kwiatkowski (Fort Plain) 50:29, 73. Rebecca Mueller (Galway) 50:47, 74. Erika Bucenec (Little Falls) 51:38, 75. David Cann (Queensbury) 51:39, 76. Erin Fioretti (Gloversville) 53:31, 77. Amy Thalheimer (Fort Plain) 53:50, 78. Kimberly Jones (Amsterdam) 53:51, 79. Daniel Finn (Menands) 54:29, 80. John Newell Jr. (Amsterdam) 57:39, 81. Larry Peleggi (Colonie) 58:50, 82. Andrew Dipalma (Clifton Park) 1:00:13, 83. Joan Kowalczyk (Amsterdam) 1:00:36, 84. Megan Eschler (Gloversville) 1:03:09, 85. Ray Lee (Halfmoon) 1:03:47.

2017 Winter Wimp 2.2-Mile Race

Overall Results

1. Hali Ielfield (Glenfield) 14:40, 2. Tim Hartman Sr. (Niskayuna) 15:00, 3. Evan Davis (Newport) 15:40, 4. William Hayes (Amsterdam) 16:10, 5. Gregg Ielfield (Glenfield) 16:17, 6. Dean Poeth Jr. (Glenville) 16:18, 7. Briana Mcnamee (Albany) 18:01, 8. Megan Loomis (Malta) 18:30, 9. Paul Loomis (Malta) 18:31, 10. Bonnie Vanpatten (Gloversville) 18:59, 11. Teresa Nare (Fonda) 19:03, 12. John Pagles (Ballston Spa) 19:33, 13. Hannah Ielfield (Glenfield) 19:43, 14. Jason Sweet (Gloversville) 20:16, 15. Keelan Bennett (Amsterdam) 21:32, 16. Marth Clough (Gloversville) 21:39, 17. Arthur Playford (Amsterdam) 22:18, 18. Nicole Guere (Gloversville) 22:20, 19. Emily Fealey (Delmar) 22:35, 20. Michael Maguire (Ballston Lake) 22:47, 21. Kathleen Tersigni (Burnt Hills) 22:48, 22. Tricia Martin (Gloversville) 23:32, 23. Rebecca Danelorich (Gloversville) 23:33, 24. Dean Poeth Sr. (Glenville) 23:42, 25. Scott Smith (Ballston Lake) 24:31, 26. David Osborn (Chestnut Ridge) 24:59, 27. Patricia Valiente (Amsterdam) 25:17, 28. Cash Dalmata (Gloversville) 25:20, 29. Deb Finkle (Gloversville) 25:22, 30. Lewis Dicaterino (Amsterdam) 26:06, 31. Nancy Turnbull (Gloversville) 26:28, 32. Clarissa Putman (Gloversville) 26:48, 33. Opal Poeth (Glenville) 27:02, 34. Wendy Yeaton (Hudson Falls) 27:19, 35. John Vavasour (Albany) 28:56, 36. Michael Irving (Middleburgh) 29:31, 37. Wendy Kwiatkowski (Fort Plain) 30:21, 38. Tabatha Mcfee (Gloversville) 31:20, 39. Anna Poeth (Glenville) 33:49, 40. Donna Stoliker (Fultonville) 35:50,41. Jane Constantine (Amsterdam) 46:47, 42. Lori Beck (Amsterdam) 46:49.

COMMENTS