Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Quality Quarterfinals

Weekend tournament games feature 12 local teams

February 21, 2014
By PAUL WAGER (sports@leaderherald.com) , The Leader Herald

A total of 12 area boys and girls basketball team will be playing in sectional quarterfinal games today, Saturday and Sunday.

The Broadalbin-Perth and Canajoharie boys, as well as the Mayfield, Canajoharie and Fort Plain girls will be in action today.

On Saturday, the Northville and Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville boys will travel to Stillwater High School for the Class D quarterfinals. The Amsterdam, Fonda-Fultonville and Johnstown girls also will play quarterfinal contests Saturday.

Article Photos

Gloversville’s Barceem Dukes (11) puts up a shot as Queensbury’s Aidan Switzer (22) and Tim Voorhis (5) look on. The Foothills Council rivals will play 2:30 p.m. Sunday at Hudson Valley Community College in the Section II Class A quarterfinals. (The Leader-Herald/Shaun Anich)

Wrapping up the three-day stretch will be the boys Class A quarterfinals at Hudson Valley Community College in Troy on Sunday. Amsterdam and Gloversville will both be in action at HVCC.

Friday's Games

BOYS

Class B Quarterfinals

No. 6 Broadalbin-Perth vs. No. 4 Hudson

(at Shenendehowa, 5 p.m.)

After posting a 63-56 win over 11th-seeded Schuylerville in its first-round contest, Broadalbin-Perth will try to gain a spot in Tuesday's semifinals with a win in today's quarterfinal contest at Shenendehowa.

Andre Taylor delivered a 31-point effort for the sixth-seeded Patriots in their win over Schuylerville.

The victory was the fifth straight for sixth-seeded B-P (14-5 overall), which has won 11 of 12 games after starting the season 3-4.

Hudson stunned third-seeded Cohoes, 58-57, with a buzzer-beating 3-pointer from Gerrell Young, who finished with eight points.

Mike Bowes and Zach Hedgepeth each had 11 points for the 14th-seeded Blue Hawks, while Danny Folds added 10.

Hudson (11-9 overall) has won three straight and five of its last six contests.

Today's winner will face either second-seeded Hoosick Falls or 10th-seeded Schalmont in Tuesday's semifinals at the Glens Falls Civic Center at 6:30 p.m.

Class C Quarterfinals

No. 8 Canajoharie vs. No. 1 Hoosic Valley

(at HVCC, 5 p.m.)

The eighth-seeded Cougars are seeking their second straight trip to the Class C semifinals.

To get there, Canajoharie must find a way past the team that ended their postseason run last season - Hoosic Valley.

As they were last year, the Indians are the top seed in Class C.

In last year's semifinal meeting, Hoosic Valley cruised to a 55-30 win over the Cougars.

Hoosic Valley (16-3 overall) opened its postseason with a lopsided 95-44 win over 16th-seeded Whitehall.

John Rooney scored 28 points to lead the Indians, while Mike Pierre had 25 points. J.T. Sawyer finished with 12 points for Hoosic Valley.

In its first-round game, Canajoharie (12-7 overall) posted a 64-61 win over ninth-seeded Berlin on Tuesday.

Logan Sala scored 20 points to lead the Cougars, while Zach Folts (13 points), Dillan Veeder (11) and Josh Gonzalez (10) all hit double digits for Canajoharie.

Today's winner will face either No. 4 seed Greenwich or No. 5 seed Waterford in Wednesday's semifinals at the Glens Falls Civic Center at 8 p.m.

GIRLS

Class C Quarterfinals

No. 11 Mayfield vs. No. 3 Greenwich

(at Maple Hill, 6 p.m.)

After upsetting sixth-seeded Waterford in the opening round Tuesday, Mayfield will look to continue its postseason run today against Greenwich at Maple Hill.

Sydney Sheldon had 14 points for the 11th-seeded Panthers, while Kaylee Bumpus added 13. Julie Hampton finished with nine points for Mayfield (11-8 overall), which has won four straight and six of seven games.

While the Lady Panthers needed a late rally to advance, third-seeded Greenwich routed 14th-seeded Schoharie, 73-33.

Alexis Case scored 26 points to lead the Witches (14-5 overall), while Jessica Games added 10.

Today's winner will face either No. 7 Fort Plain or No. 2 Maple Hill in Tuesday's semifinals at Cohoes High School at 7:30 p.m.

Class C Quarterfinals

No. 7 Fort Plain at No. 2 Maple Hill, 7:30 p.m.

In the second game of the day at Maple Hill, seventh-seeded Fort Plain will face the host Wildcats, who are the No. 2 seed.

The Lady Hilltoppers outlasted Western Athletic Conference North Division rival Galway, the No. 10 seed, in the first round, 45-36.

Haley Kilmartin, who will play collegiately at Morrisville State, scored 19 points to lead Fort Plain (14-5 overall), while Abby Boyer added 17 points.

The Lady Hilltoppers have won 11 of its last 13 games after starting the season 3-3.

While Fort Plain faced an opening-round struggle, Maple Hill (18-1 overall) had no problems in its 61-28 win over 15th-seeded Duanesburg.

Lindsay Mannion scored 23 points to lead the Wildcats, while Bella Nelson added 16.

Maple Hill has won 12 straight games and its only loss was to Hoosic Valley, 36-25, on Dec. 29.

"Maple Hill is a great team," Fort Plain coach Phil Karker said. "We have to execute well and shoot well. We're going to have to be at our best to compete with them."

Today's winner will face either No.11 Mayfield or No. 3 Greenwich in Tuesday's semifinals at Cohoes High School at 7:30 p.m.

Class C Quarterfinals

No. 8 Canajoharie at No. 1 Hoosic Valley, 7:30 p.m.

Like their boys team, the Lady Cougars will face Hoosic Valley with a semifinal spot on the line.

Also like the boys, Canajoharie is the No. 8 seed, while the Indians are the top seed.

The Lady Cougars posted a 51-36 win over ninth-seeded Berne-Knox-Westerlo in the first round.

Jordyn Logan and Lauren Balfe each scored 12 points to lead Canajoharie (13-6 overall), which has won five of its last six games.

Hoosic Valley (14-4 overall) had a first-round bye and hasn't played since a 41-40 win over Hoosick Falls on Feb. 7.

The Indians have won six of their last seven games,

Today's winner will face either No. 5 seed Middleburgh or No. 4 Lake George in Tuesday's semifinals at Cohoes High School at 6 p.m.

Saturday's Games

BOYS

Class D Quarterfinals

No. 6 OESJ vs. No. 3 Hartford

(at Stillwater, 2:30 p.m.)

The sixth-seeded Wolfpack earned its quarterfinal spot with a 74-63 win over 11th-seeded Fort Edward in Wednesday's first-round contest.

Dylan Klock scored 26 points to lead Oppenheim-Ephratah/St. Johnsville (10-9 overall), while Johnny Vicciarelli had 15 points. Andrew Hart and Payten Johnson each scored 11 points for the Wolfpack.

Third-seeded Hartford (12-6 overall) had a first-round bye, but played North Warren in an Adirondack League crossover Tuesday, losing 63-49.

The Tanagers are 2-3 in their last five contests after starting the season 10-3.

"We'll go play and see what happens," Brundage said. "I'd like to win a couple more games and keep playing."

The winner will advance to Wednesday's semifinals to face either No. 10 seed Salem or No. 2 Germantown at the Glens Falls Civic Center at 5 p.m.

Class D Quarterfinals

No. 9 Northville vs. No. 1 Argyle

(at Stillwater, 6 p.m.)

The ninth-seeded Falcons kicked off the postseason with a 58-31 first-round win over eighth-seeded Loudonville Christian at Shaker High School

Nick Jonas scored 23 points to lead Northville (8-11 overall), which has won four of its last five contests. Danny Reidell added 13 points for the Falcons.

Top-seeded Argyle (15-3 overall) had a first-round bye, and hasn't played since losing to Lake George in the Adirondack League title game last Saturday.

The winner will advance to Tuesday's semifinals to face either No. 5 seed North Warren or No. 4 seed Fort Ann at the Glens Falls Civic Center at 5 p.m.

GIRLS

Class A Quarterfinals

No. 7 Amsterdam at No. 2 Troy, 7:30 p.m.

The seventh-seeded Lady Rams are hoping the third time is the charm against Troy.

The second-seeded Flying Horses won both regular-season contests, posting a 56-45 win over Amsterdam on Dec. 13 and a 61-29 win at home on Jan. 23.

"They're very good - defending state champs," Amsterdam coach Eric Duemler said. "But we're not afraid of anybody. We're going to leave it on the line and play as hard as we can and let the chips fall where they may."

Nina Fedullo scored 17 points to lead Amsterdam (10-9 overall) to a 33-23 first-round win over 10th-seeded Mohonasen on Wednesday.

Troy (13-5 overall) had a first-round bye and hasn't played since posting a 66-23 win over Notre Dame-Bishop Gibbons on Feb. 11.

The winner will advance to the semifinals to face either No. 6 seed Scotia-Glenville or No. 3 seed Queensbury at Colonie High School on Tuesday at 6 p.m.

Class B Quarterfinals

No. 5 Fonda-Fultonville vs. No. 4 Schalmont

(at Tamarac, 6 p.m.)

Like Amsterdam, the Lady Braves are hoping their third crack at a league rival is a successful one.

Fifth-seeded Fonda-Fultonville (14-5 overall) will face Colonial Council rival Schalmont, the No. 4 seed, in the quarterfinals at Tamarac High School.

"In the end it will help us. We will be better off for this when we play Schalmont," Fonda-Fultonville coach Tom Nethaway said. "We have played them twice and we know what they do and they know what we do. We will need to come out with intensity and ready to play."

Schalmont won 52-54 at FFCS on Dec. 13, and 53-44 at home on Feb. 4 to sweep the two regular-season meetings

"It is going to help us focus because we weren't prepared and ready to go. I take that on myself and blame myself," Nethaway said. "I have to do a better job getting them ready to come out and play. The next two days in practice are going to be different."

FFCS earned its third shot at the Sabres with a 48-39 win over 12th-seeded Hudson on Wednesday.

Cassandra Egelston scored 11 points to lead the Lady Braves, while Emily Parslow added 10.

Schalmont (13-6 overall) opened its postseason with a 40-29 win over 13th-seeded Ravena-Coeymans-Selkirk.

Hailee Metzold scored 15 points to lead the Sabres, who have won five straight games.

The winner will face either No. 9 seed Mechanicville or No. 1 seed Tamarac in the semifinals Wednesday at Troy High School at 7:30 p.m.

Class B Quarterfinals

No. 3 Johnstown vs. No. 6 Hoosick Falls

(at Watervliet, 6 p.m.)

After ending the regular-season with back-to-back losses to Queensbury and Glens Falls, the third-seeded Lady Bills got back on the winning track with a 50-29 win over 14th-seeded Greenville on Wednesday.

Brianne O'Rourke scored 19 points to lead Johnstown (13-6 overall), while Hope Cerasuolo added 13 points.

Sixth-seeded Hoosick Falls opened the Class B tourney with a 51-36 win over 11th-seeded Voorheesville on Tuesday.

Megan Flynn finished with 14 points for the Lady Panthers, while Kelly Pine and Carsen Williams each had 11 points.

"We've scouted Hoosick Falls, and they're a good team. They're are no easy wins in sectionals," Derwin said. "We've got our work cut out for us and we're going to begin preparing [Thursday]. We're excited to advance, but now, we've got to get ready for the next one."

The winner will face either No. 7 seed Ichabod Crane or No. 2 seed Watervliet in the semifinals Wednesday at Troy High School at 6 p.m.

Sunday's Games

BOYS

Section II Class A Quarterfinals

No. 4 Amsterdam vs. No. 5 Averill Park

(at HVCC, 1 p.m.)

Rust might be the biggest opponent for Amsterdam and Averill Park in Sunday's quarterfinal contest at Hudson Valley Community College.

Both teams haven't played since ending the regular season on Feb. 11.

Myles Joyce leads the fifth-seeded Warriors with an average of 13.8 points per game, while Logan Fahrenkopf is averaging 10.3 points.

Averill Park (9-9 overall), which has won four of its last five contests, lost their regular-season finale at Columbia, 61-53.

Kory Bergh is averaging 16 points per game to lead fourth-seeded Amsterdam (8-10 overall).

Amsterdam, which has won three straight and four of five, ended the regular season with a 74-61 home win over Bishop Maginn.

The winner will face either No. 8 seed Lansingburgh or No. 1 seed Scotia-Glenville in Thursday's semifinals at the Glens Falls Civic Center at 7:30 p.m.

No. 6 Queensbury vs. No. 3 Gloversville

(at HVCC, 2:30 p.m.)

In a matchup of Foothills Council rivals, Gloversville will look to get the best of Queensbury for the third time this season.

Gloversville posted a 62-45 win at Queensbury on Jan. 4, and a 62-53 win over the Spartans in Gloversville on Jan. 31.

In the Jan. 4 meeting, Keyshawn Arnold led the Dragons with 20 points, while Asa Barnhill (14 points) and Barceem Dukes (12) also hit double digits.

Keeghan O'Leary led the Spartans with a 12-point effort.

In the Jan. 31 rematch, Barnhill paced Gloversville with 20 points. Hunter Goodwin scored 12 points for the Dragons, while Arnold added 10.

Adam Troelstra led Queensbury with 13 points, while Tim Voorhis finished with 10.

Sixth-seeded Queensbury opened the postseason with a 66-54 win over 11th-seeded Notre Dame-Bishop Gibbons on Wednesday.

Voorhis scored 17 points to lead the Spartans, while O'Leary had 14 points. Joseph Marasco added 10 points for Queensbury (10-9 overall), which has won three of its last four contest.

Third-seeded Gloversville (14-4 overall) has won five of its last six games.

The Dragons haven't played since posting a 74-48 home win over South Glens Falls on Feb. 11.

The winner will face either No. 7 seed Mohonasen or No. 2 seed Troy in Thursday's semifinals at the Glens Falls Civic Center at 6 p.m.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web