Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

FFCS runners earn Colonial honors

December 23, 2013
By The Leader-Herald (sports@leaderherald.com) , The Leader Herald

Several Fonda-Fultonville runners were among those selected for the recently announced Colonial Council cross country all-star team.

Cameron Gilligan was named a boys first-team all-star for the Braves, while Dylan DeSorbo was named to the second team.

Kimberly Geniti and Kacie Hunter were named girls second-team all-stars for Fonda-Fultonville.

Article Photos

Fonda-Fultonville’s Cameron?Gilligan recently was named a first-team Colonial?Council all-star. (The Leader-Herald/Paul Wager)

Lansingburgh had Mike Miller, Dante Carr ad Jan Carlos Albarran named to the boys first team, while Albany Academy's Griffin Keegan, Schalmont's Jon Riccardi and Ravena-Coeymans-Selkirk's Angel Colon also earned first-team honors.

Cobleskill-Richmondville had Joe Baron, Warren Mau and Jonathan DiCesare named boys second-team all-stars. Rounding out the second team were Schalmont's Tim Budka, Albany Academy's Max Tulchinsky and Ravena-Coeymans-Selkirk's Ryan Morrow.

Holy Names had five of its runners named to the girls first team. Kaylee Scott, Lydia Williams, Leah Triller, Meredith Franchini and Arissa Spitalny all earned first-team honors for Holy Names.

Also named to the girls first team were Cobleskill-Richmondville's Kim Brizzee and Schalmont's Julia Flower.

Joining Fonda-Fultonville's Geniti and Hunter on the girls second team were Cohoes' Sarah Carter, Holy Names' Kaitlin Close, Schalmont's Samantha Reagan, Holy Names' Mackenzie Kennedy and Cobleskill-Richmondville's Jordon Fogel.

2013 Colonial Council Cross Country All-Stars

Boys

First Team

Mike Miller (Lansingburgh), Griffin Keegan (Albany Academy), Jon Riccardi (Schalmont), Cameron Gilligan (Fonda-Fultonville), Dante Carr (Lansingburgh), Angel Colon (Ravena-Coeymans-Selkirk), Jan Carlos Albarran (Lansingburgh)

Second Team

Joe Baron (Cobleskill-Richmondville), Dylan DeSorbo (Fonda-Fultonville), Tim Budka (Schalmont), Jonathan DiCesare (Cobleskill-Richmondville), Max Tulchinsky (Albany Academy), Warren Mau (Cobleskill-Richmondville), Ryan Morrow (Ravena-Coeymans-Selkirk)

Girls

First Team

Kaylee Scott (Holy Names), Julia Flower (Schalmont), Lydia Williams (Holy Names), Leah Triller (Holy Names), Meredith Franchini (Holy Names), Kim Brizzee (Cobleskill-Richmondville), Arissa Spitalny (Holy Names)

Second Team

Kimberly Geniti (Fonda-Fultonville), Sarah Carter (Cohoes), Kaitlin Close (Holy Names), Kacie Hunter (Fonda-Fultonville), Mackenzie Kennedy (Holy Names), Jordon Fogel (Cobleskill-Richmondville), Samantha Reagan (Schalmont)

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web