Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Cross Country Roundup: McClellan posts another win for Panthers

October 17, 2012
By The Leader-Herald (sports@leaderherald.com) , The Leader Herald

MAYFIELD - Tom McClellan won the 3-mile boys race in a time of 17:24 to lead Mayfield, but Duanesburg took four of the top five spots to post a 21-35 win in a Western Athletic Conference cross-country meet on Tuesday.

Galway also competed in the meet and its girls' team swept incomplete squads from Mayfield and Duanesburg.

In the boys' race, Duanesburg's Xavier McKinley (18:37), Pat Murphy (18:38), Steve Gregory (18:52) and Devin VanVleck (18:58) finished second through fifth, respectively, behind McClellan.

Article Photos

Mayfield’s Tom McClellan, center, won the boys race during Tuesday’s Western Athletic Conference meet between Mayfield, Duanesburg at Galway at Mayfield Central School. (The Leader-Herald/Bill Trojan)

Also posting top-10 finishes for Mayfield were Mitch Akowicz (sixth, 19:03), Ryan Bumpus (ninth, 19:42) and Jake Smith (10th, 19:50).

Other Mayfield finishers included Josh Murphy (12th, 20:35), Brent Gray (15th, 21:56), Luke Cole (16th, 22:00), Cody Horowitz (18th, 25:36) and Tom Steele (19th, 28:25).

Nick Valente was Galway's top finisher, placing eighth with a time of 19:32.

In the 3-mile girls' race, Galway's Lindsey Carlsen won with a time of 20:57. Mayfield's Lidija Nikollaj (22:00) was second, Galway's Christine Staufenberg (22:45) was third, Duanesburg's Maddy Kenyon (23:02) was fourth and Duanesburg's Katie Gregory (23:15) was fifth.

Also posting top-10 finishes for Mayfield were Allie Miller (sixth, 23:37) and Kelsey Wasson (seventh, 23:38).

C-FP boys top BKW, Schoharie

SCHOHARIE - In a Western Athletic Conference meet at Schoharie, the Canajoharie-Fort Plain boys team posted wins over Berne-Knox-Westerlo and Schoharie.

Canajoharie-Fort Plain defeated BKW 19-39 and posted a win over an incomplete Schoharie squad.

Canajoharie-Fort Plain's Jordan Ahrens won the 3-mile boys' race with a time of 17:31. Schoharie's Noah Falvo (18:13) was second, Schoharie's Willie Griffin (18:20) was third, Canajoharie-Fort Plain's Austin VanAvery (18:59) was fourth and Berne-Knox-Westerlo's Kyle Anderson (19:23) was fifth.

Also posting top-10 finishes for C-FP were John Magyar (sixth, 19:23 and Andrew Hanifin (seventh, 19:24).

In the girls' race, Berne-Knox-Westerlo swept incomplete squads from Canajoharie-Fort Plain, Schoharie and Cherry Valley Springfield.

Berne-Knox-Westerlo's Courtney Tedeschi won the 3-mile girls' race with a time of 19:33.

BKW also claimed the next four spots as Allie Tedeschi (20:39), Amielarra Shafer (21:53), Shannon Quay (22:20) and Anita Rice (23:29) were second through fifth, respectively.

Alexis Kane led Canajoharie-Fort Plain, placing sixth with a time of 23:33.

Foothills Council

B-P boys, girls defeat Hudson Falls

DAY - The Broadalbin-Perth boys and girls cross-country team posted wins over Hudson Falls in a meet held at the Saratoga Biathlon Club.

The B-P boys won 18-43, while the girls topped an incomplete Hudson Falls squad.

In the boys' race, the Patriots swept the top three spots with Greg Bogdan winning with a time of 16:23.90 on the 4.6-kilometer course.

Patrick Brown (16:43.10) was second for B-P, while Matt Dyer (16:45.50) was third. Hudson Falls' David Fish (16:58.40) was fourth and Broadalbin-Perth's Alex Hitrick (17:08.40) was fifth.

Also posting top-10 finishes for B-P were Hunter Martin (seventh, 18:12.50), Henry Caughey (eighth, 18:40.30) and Nicolai Murphy (ninth, 18:42.20).

Hudson Falls' Haley Mooney won the 4.6-kilometer girls' race with a time of 19:15.80.

Broadalbin-Perth swept the next four spots with Montana Smith (20:15.60), Coreena Monroe (20:15.60), Sarah Naple (20:32.70) and Mackenzie Ottati (20:42.50) placing second through fifth, respectively.

Also posting top-10 finishes for the Lady Patriots were Alex Opalka (seventh, 21:29.20), Christa Decker (eighth, 22:38.70) and Renee Bellinger (ninth, 23:13.50).

Johnstown boys, girls lose to Scotia-Glenville, Glens Falls

SCOTIA - The Johnstown boys and girls cross-country teams both lost to Scotia-Glenville and Glens Falls in a Foothills Council meet at Indian Meadows.

In the girls' meet, Scotia-Glenville posted wins over Glens Falls (25-30) and Johnstown (19-40), while Glens Falls posted a 21-34 win over Johnstown.

Scotia-Glenville swept the top three spots in the 3.1-mile girls race with Julia Lindsay (19:21), Becca Kraines (20:29) and Cara Zanta (20:36) placing first, second and third, respectively, for the Lady Tartans.

Glens Falls' Bridget Reese (20:49) was fourth and Glens Falls' Carina Singletary (20:53) was fifth.

Skylar Swatt led Johnstown, placing sixth with a time of 21:06. Emily Fettinger (21:28) placed seventh for the Lady Bills.

In the boys' meet, Glens Falls posted wins over Johnstown (17-46) and Scotia-Glenville (24-31), while the host Tartans posted a 17-46 win over Johnstown.

Glens Falls' Josh Lee won the 3.1-mile boys' race with a time of 16:43. Glens Falls' Ben Collins (16:57) was second, Scotia-Glenville's Chris LaCoss (17:08) was third, Glens Falls' Joe Nichols (17:17) was fourth and Scotia-Glenville's Daken Broadhead (17:19) was fifth.

Daeshan Buseck led Johnstown, placing seventh with a time of 17:31.

Colonial Council

FFCS boys, girls top Albany Academy

ALBANY - The Fonda-Fultonville boys and girls teams posted wins over Albany Academy in a meet at Holy Names.

In the boys' race, the Braves posted a 15-50 win over the Cadets.

Fonda-Fultonville swept the top eight spots in the boys' race to earn the win.

Matt Hoffman won for the Braves with a time of 14:18. Tyler Angioli (14:31) was second for FFCS, while Jim Westman (third, 14:35), Cameron Gilligan (fourth, 14:39) and Dylan DeSorbo (fifth, 14:56) also posted top-five finishes.

Also finished in the top 10 for FFCS were Dalton Dunter (sixth, 15:54) and Omijah Piening (seventh, 16:08).

In the girls' race, Jamie Kasza led the Lady Braves to a 23-32 win over Albany Academy. Kasza won the girls race with a time of 18:56.

Kim Geniti (19:42) was second for the Lady Braves. Albany Academy's Morgan Wojtusik (20:38) was third, Albany Academy's Kaitlyn McGarvey (20:43) was fourth and Fonda-Fultonville's Kacie Hunter (20:47) was fifth.

Samantha Phelps (20:49) was sixth for the Lady Braves, while Carly Littlejohn (21:26) was ninth.

Big 10

Amsterdam girls win, boys split

TROY - The Amsterdam girls posted a 20-42 win over Troy in a Big 10 meet, while the boys topped Troy (15-50) and lost to LaSalle (24-33).

In the girls' race, Troy's D'asia Randall won with a time of 17:28 on the 2.5-mile course.

Amsterdam swept the next six spots with Illenis Quinones (17:51), Chantel Dopp (17:54), Deb Johnson (18:05), Brenda Santana (18:56), Caitlyn Adamchick (19:03) and Braelin Aldi (19:55) placing second through seventh, respectively.

Danielle Fazio (ninth, 21:00) and Sarah Thane (10th, 21:13) also posted top-10 finishes for the Lady Rams.

In the boys' race, LaSalle's Alex Isabelle won with a time of 13:47 on the 2.5-mile course.

LaSalle's Niall Coughlin (14:24) was second and Sean Fitzgerald (14:32) was third. Amsterdam's Nick Raponi (14:39) was fourth and Matt Raponi (14:56) was fifth for the Rams.

Also posting top-10 finishes for Amsterdam were Brett Flint (seventh, 15:24), Josh Turo (eighth, 15:38), Teddy Picciocca (ninth, 15:45) and Jonathan Knack (10th, 15:50).

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web